دژپسند:

واگذاری ها به هیچ وجه برای جبران كسری بودجه نیست

واگذاری ها به هیچ وجه برای جبران كسری بودجه نیست

به گزارش لباس نو وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به واگذاری سهام دولت در ۱۸ شركت، اظهار داشت: این واگذاری ها به هیچ وجه برای جبران كسری بودجه نیست.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در نشست توجیهی واگذاری های بزرگ، تصریح كرد: واگذاری سهاممان در شركت های دولتی كه بورسی هستند را در اولویت گذاشتیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: از زمانی كه اعلام گردید مقرر است سهاممان در ۱۸ شركت واگذار شود، شائبه های زیادی حول محور «جبران كسری بودجه» و «اعتبارات هزینه ای» بوجود آمد.
وی افزود: در حالیكه به هیچ وجه این واگذاری ها برای جبران كسری بودجه و اعتبارات هزینه ای نیست؛ حتی یك ریال در این عرصه ها وارد نخواهد شد. سخنانی كه در این خصوص گفته می شود فقط منجر به بروز مشكل و ممانعت در راه واگذاری ها می شود.
دژپسند تصریح كرد: قصد ما واگذاری باقی مانده سهام دولت در شركت های بورسی است تا واقعاً هیچ سهمی برای دولت نماند و از طرفی دیگر سهم بخش غیردولتی در اداره اقتصاد كشور افزایش یابد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه ما اصرار داریم این واگذاری ها در محیط شفاف و اتاق شیشه ای صورت گیرد، اظهار داشت: ما به دنبال واگذاری با روشی هستیم كه منتهی به بهبود كارایی اقتصادی بدون شبهه و شائبه شود.
وی در ادامه تصریح كرد: همه كارشناسان متوجه مشكلات خصوصی سازی كه از زمستان سال ۶۲ شروع شد هستند؛ طی این دوره خصوصی سازی فراز و نشیب های زیادی داشته است اما پس از ابلاغ سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی همه ما این احساس را داشتیم كه دیگر با چالش و مشكل اساسی مواجه نیستیم.
دژپسند با اشاره به اینكه آن زمان انتظار بود كه یك حاشیه امنی برای خصوصی سازی بوجود آمده است، اظهار داشت: این در حالی بود كه فقط در همین یك سال گذشته موارد و نقدهای مختلفی درباره خصوصی سازی مطرح گردیده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان كرد: حجم قابل توجهی از انتقادات در مورد خصوصی سازی ها مطرح گردیده است كه حتی مقام معظم رهبری هم در جلسه اخیر خود با دانشجویان به این مورد اشاره داشتند.
وی با اشاره به اینكه در مقام واگذاری ها باید با كمترین حواشی به بیشترین تحقق اهداف برسیم اظهار داشت: در خصوصی سازی با مقاومت های بخشی و دستگاهی مواجه هستیم اما باید بر این نكته تصریح كرد كه برخی مقاومت ها ناشی از مشكلات و صدمه هاست. بنا بر این اخیراً به معاونت اقتصادی مأموریت دادیم تا برای خصوصی هاسازی های چند سال گذشته یك گزارش صدمه شناسی آماده شود.
دژپسند با اشاره به اینكه در شرایط فعلی این سوال مطرح است كه آیا فروش مطلق جواب می دهد؟ اظهار داشت: بنظر می رسد باید به سراغ روشهای دیگر مثل واگذاری مدیریت یا اداره به شرط تملیك برویم.
وی با اشاره به اینكه هدف از واگذاری ها تامین مالی دولت نیست اظهار داشت: باید در روشهای واگذاری تجدید نظر نماییم تا كارآیی اقتصادی به دست بیاید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در واگذاری ۱۸ شركت بورسی بخش خصوصی می تواند به صورت منفرد و كنسرسیوم ورود كند.
دژپسند تصریح كرد: در دیدار فعالان اقتصادی با رئیس جمهور كه در ماه رمضان تشكیل شده هم به تشكیل كنسرسیوم برای خرید شركتهای دولتی اشاره شد.

1398/03/21
14:27:00
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس نو