از بازار راكد وام مسكن چه خبر؟

از بازار راكد وام مسكن چه خبر؟

به گزارش لباس نو در این روزها هزینه اوراق برای تهیه وام مسكن نسبتا ثابت است اما تقاضای چندانی برای آن وجود ندارد، چونكه قیمت بالای واحدهای مسكونی، این بازار را با ركود مواجه كرده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا در هفته جاری هم قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن در فرابورس ایران نوسان چندانی نداشته و متقاضیان این اوراق می توانند با حدود قیمت هر ورق تسه ۵۰ هزار تومانی مبادرت به خرید این اوراق كنند.
قیمت اوراق تسهیلات مسكن مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر ماه سال ۱۳۹۶ كمی بیشتر از ۴۹ هزار تومان است و امتیاز اوراق مسكن اردیبهشت ۱۳۹۸ و بهمن، اسفند سال ۱۳۹۷ در حدود ۵۰ هزار تومان معامله شد.
از سال قبل قیمت مسكن در بازار با رشد بسیار فزاینده ای روبرو بوده و مقدار وام مسكن نمی تواند كمك خاصی به بی خانه ها برای خانه دار شدن كند.
خیلی از افرادی كه سال ها مبلغی جمع كرده بودند تا شاید بتوانند با كمك وام مسكن یك واحد آپارتمان كوچك خریداری كنند در این روزها آن مبلغ را باید بعنوان پیش پول اجاره خانه به صاحب خانه ها بپردازند و این مورد سبب شده كه وام مسكن عملاً كارایی خویش را از دست دهد، حتی اگر مبلغ وام مسكن بر فرض سه برابر هم شود بی خانه ها به راحتی نمی توانند اقساط آنرا بپردازند و به شكلی می توان گفت خانه دار شدن برای خیلی از اقشار جامعه به رؤیا تبدیل گشته است.

هزینه وام مسكن چقدر می شود؟
در ادامه این گزارش به هزینه وام مسكن برای اقشار مختلف جامعه می پردازیم. در این گزارش با عنایت به میانگین قیمت اوراق ۵۰ هزار تومانی، هزینه وام مسكن را برای اقشار مختلف محاسبه می نماییم.
زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند. آنها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ ها كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.
همینطور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیش تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند و با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند. هم چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله هم باید دو میلیون تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون تومان از جانب زوجین باید پرداخت گردد.
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به این كه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، قیمت متفاوتی دارد.
در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1398/03/22
15:28:12
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو