در سرخس

بزرگترین مركز جمع آوری گاز ایران به بهره برداری رسید

بزرگترین مركز جمع آوری گاز ایران به بهره برداری رسید

لباس نو: بزرگترین مركز جمع آوری گاز كشور در سرخس با حضور مدیران شركت ملی نفت ایران و نفت مناطق مركزی و نیز مقام ها و مسئولان استان خراسان رضوی به بهره برداری رسید.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، مركز جمع آوری گاز در میدان گازی خانگیران با هدف ذخیره سازی گاز طبیعی به میزان ۱۰ میلیون متر مكعب در دوره هشت ماهه گرم سال و تولید ۲۰ میلیون متر مكعب در دوره چهار ماهه سرد سال به بهره برداری رسید.
در این راستا، مركز جمع آوری این طرح بعنوان یكی از تأسیسات مورد نیاز، با طراحی از طرف نیروهای داخلی با مبلغ تقریبی ۱۹ میلیون دلار و ۱۷۰ میلیارد ریال راه اندازی شد.
این پروژه شامل راه اندازی تأسیسات جمع آوری گاز (پانزده راهه)، تابلوهای برق و سامانه های كنترل و قطع اضطراری، مشعل سوزا، خطوط لوله تولید و بازتولید و اتصال خطوط لوله چاه های تزریقی به مركز بوده است.
بنا بر اعلام وزارت نفت، در طراحی و اجرای این پروژه یكی از نكات اساسی رعایت موارد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس یی) است كه خوشبختانه حادثه ای انجام نشده است. افزون بر این همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از توان تولید سازندگان داخلی و رونق تولید، اغلب تجهیزات در داخل كشور و با استفاده از توان سازندگان و تأمین كنندگان داخلی انجام پذیرفته است. با وجود موانع و تنگناهای به وجود آمده خوشبختانه با حمایت و همدلی همه جانبه واحدهای مربوطه پروژه مورد اشاره انجام پذیرفته و الان آماده بهره برداری شده است.
طرح ذخیره سازی گاز شوریجه D به منظور اجرای اهداف راهبردی، برطرف نمودن نیازمندی به واردات گاز خصوصاً در فصل سرد و افزایش قابلیت اطمینان گازرسانی به استان های شرقی كشور و افزایش بهره وری از مخازن گازی در حال تخلیه با راه اندازی تأسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی مربوطه در برنامه قرار گرفت.
شركت بهره برداری نفت و گاز شرق بعنوان یكی از شركت های تابعه شركت نفت مناطق مركزی ایران در سال ۱۳۷۷ با هدف تولید و بهره برداری از مخزن عظیم گاز ترش مزدوران و سه مخزن گاز شیرین (شوریجه B، شوریجه D و گنبدلی) تأسیس شد.
این شركت مسئولیت تأمین گاز شش استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران (پس از تأمین خوراك پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نكا) و قسمتی از استان سمنان را به عهده دارد.
منطقه عملیاتی خانگیران تنها منبع هیدروكربن شرق و شمال شرق كشور است و حدود ۹۵ درصد گاز تولید آن ترش است. كه انتخاب كالای گاز ترش بازرسی های ویژه می خواهد و هزینه های بهره برداری آن سه تا چهار برابر گاز شیرین است. با انتخاب كالای مناسب، رعایت استاندارهای گاز ترش و استفاده از انواع سامانه های كنترلی باعث شده است، تابحال حادثه ای رخ ندهد.
منبع:

1398/03/24
13:34:52
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو