رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد:

۴ دلیل تاخیر در ترخیص در كالا

۴ دلیل تاخیر در ترخیص در كالا

لباس نو: رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: قسمتی از معطلی ترخیص كالا از گمركات، ناشی از تأمین ارز، انتقال ارز، انتقال اسناد مالكیت از فروشنده به خریدار و اسعار نرخ ارز است.به گزارش لباس نو به نقل از گمرك ایران، تفاهم نامه همكاری گمرك جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملی استاندارد ایران، امروز شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ با هدف تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای نمونه برداری و اعمال نظارت های كیفی بر كالاهای مشمول استاندارد اجباری، تجدید به امضا رسید.
این تفاهم نامه بعد از انجام تغییراتی نسبت به تفاهم نامه قبلی، امروز طی نشستی با حضور مهدی میراشرفی، رئیس كل گمرك ایران و نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تمدید گردید.
بر اساس این تفاهم نامه كه نسخه اولیه آن اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ بین گمرك و سازمان ملی استاندارد ایران، امضا شده بود، طرفین متعهد به انجام اقدامات لازم برای روان سازی تشریفات گمركی كالاهای وارداتی و صادراتی و همین طور اعمال كنترل ها و بازرسی های لازم جهت رعایت استانداردهای الزامی شده اند كه این اقدامات با انجام تغییراتی متناسب با شرایط فعلی، ادامه خواهد یافت.
مهدی میراشرفی، رئیس كل گمرك ایران در این مراسم اظهار داشت: در امتداد تسهیل تجارت فرامرزی، قوانین و تكالیفی برای گمرك و سایر سازمان های حاكمیتی در نظر گرفته شده است كه با مدیریت هماهنگ مرزی و مدیریت واحد تجارت فرامرزی سبب تسهیل و تسریع در پروسه ترخیص كالا شده می شود و ما باید اهتمام نماییم با انجام هماهنگی های بیشتر در پروسه ترخیص كالا، زمان صدور مجوزها را كوتاه تر نماییم.
وی اضافه كرد: برای تسهیل و تسریع در ترخیص كالا، كنترل های ملموس، فیزیكی و مزاحم باید به كنترل های غیرملموس، غیرفیریكی و غیرمزاحم تبدیل گردد و گمرك نیز با بهره گیری بیشتراز دستگاه های پیشرفته الكترونیكی نظیر ایكس ری و گاماری باید به این سمت حركت می كند.
میراشرفی اشاره كرد: درباب تسریع در صدور مجوزها و ترخیص سریع كالا باید شرایطی فراهم گردد تا پیش اظهاری پیش از واردات كالا انجام و كنترل های پیش از ورود كالا صورت گیرد تا در زمان ترخیص كالا توقف كالا زیاد نباشد.
رئیس كل گمرك ایران تاكید كرد: عمده این كنترل ها را باید پیش از ورود كالا، با هماهنگی بین سازمان های دخیل در امر تجارت انجام داد.
وی اظهار داشت: با تجدید امضای تفاهم نامه همكاری بین گمرك و سازمان ملی استاندارد، مشكلات آن قسمتی كه مربوط به قوانین داخلی است با هماهنگی صورت گرفته تا حدودی رفع خواهد شد، اما یك سری عوامل خارجی وجود دارد كه متأثر از تحریم های ظالمانه است.
میراشرفی با اشاره به معطلی ترخیص كالا اضافه كرد: قسمتی از این معطلی، ناشی از تأمین ارز، انتقال ارز، انتقال اسناد مالكیت از فروشنده به خریدار و اسعار نرخ ارز است.
وی اظهارداشت: هم اكنون با هماهنگی ها و اقدامات صورت گرفته، تشریفات صادرات كالا در پروسه گمرك ظرف چند ساعت و تشریفات واردات بعد از اظهار و در صورت تكمیل بودن اسناد یك روزه انجام می شود.
همچنین نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این مراسم، اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقتصادی كشور، تفاهم نامه گمرك و استاندارد با تغییراتی تجدید امضاء شده است تا شاهد همكاری بیشتر این دو سازمان و تسریع در صدور مجوزهای در رابطه با ترخیص كالا باشیم.
وی اضافه كرد: این تفاهم نامه كه با سازمان های مختلف نیز منعقد شده است، می تواند در سرعت بخشیدن به پروسه ترخیص كالا كمك نماید.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاكید كرد: با هماهنگی ها و همكاریهای صورت گرفته، فاكتورهای تجارت فرامرزی كه از مؤلفه های مهم كسب و كار است، ۴۵ رتبه بهبود یافته و به رتبه ۱۱۶ رسید.
وی اظهار داشت: در شاخص تجارت فرامرزی زمان، هزینه و تعداد اسناد مورد بررسی قرار می گیرد و با هماهنگی دستگاه های در رابطه با تجارت، چه نظارتی و چه عملیاتی توانسته ایم این رتبه را ارتقا دهیم.


منبع:

1398/03/26
15:02:01
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو