ریسكی بدتر از جنگ در كمین بازار نفت

ریسكی بدتر از جنگ در كمین بازار نفت

به گزارش لباس نو قیمت نفت اوایل هفته جاری بخشی از رشدی كه بعد از انتشار خبر حمله هفته گذشته به نفتكش ها در خلیج عمان كسب كرده بود از دست داد و نگرانی ها نسبت به تنشهای ژئوپلیتیكی و ریسك اختلال عرضه جای خویش را به واهمه درباره احتمال وقوع ركود اقتصادی داده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، تحلیلگران كومرس بانك در یادداشتی نوشتند: با عنایت به این كه ۳۰ درصد از ترانزیت نفت جهان از راه تنگه هرمز عبور می كند، واكنش قیمت نفت به تشدید تنش در خاورمیانه نسبتاً ملایم بوده است.

در حالی كه احتمال وقوع درگیری در خاورمیانه در بالاترین سطح ممكن قرار دارد اما بازارهای نفت این ریسك را نادیده گرفته و در عوض توجه خویش را به وخامت اوضاع اقتصادی معطوف كرده اند. حدود نیمی از مدیران مالی كه در نظرسنجی دانشگاه دوك و دورنمای تجاری جهانی CFO شركت كرده اند انتظار دارند تا اواسط سال ۲۰۲۰ ركود اقتصادی به وقوع بپیوندد.

این بدبینی سبب شد با وجود وقایع اخیر، قیمت نفت ارزان تر شود. آمارهای بلومبرگ و كمیسیون تجارت معاملات آتی كالای آمریكا نشان داده است مدیران سرمایه و صندوقهای پوشش ریسك شمار قراردادهای فروش وست تگزاس اینترمدیت را در هفته منتهی به ۱۱ ژوئن به میزان ۴۶ درصد افزایش دادند.

بیل اوگریدی، استراتژیست ارشد بازار در شركت مدیریت سرمایه كانفلوئنس در اینباره به بلومبرگ اظهار داشت: خارج از آمریكا، رشد اقتصاد جهانی آهسته شده است و هر چه تنش های تجاری تشدید شوند، احتمال آهسته شدن رشد بیشتر است و اگر رشد اقتصادی چین آهسته شود، برای نفت خوب نیست.

بانك امریكا مریل لینچ در گزارشی پیشبینی خود از رشد تقاضا برای نفت را كمتر كرد و برای امسال ۰.۹۳ میلیون بشكه در روز و سال آینده یك میلیون بشكه در روز برآورد كرد. تحلیلگران این بانك اخطار دادند اگر روابط تجاری آمریكا و چین وخامت بیشتری پیدا كند امكان دارد برآورد مذكور بیش از اندازه خوش بینانه باشد. بانك امریكا مریل لینچ قیمت مورد پیشبینی برای وست تگزاس اینترمدیت و برنت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ را به ۵۶ و ۶۳ دلار در هر بشكه اعلام نمود كه نسبت به برآورد قبلی این بانك به ترتیب دو دلار و ۵ دلار كمتر بود. این بانك قیمت نفت برنت در سال میلادی آینده را ۶۰ دلار و وست تگزاس اینترمدیت را ۵۴ دلار پیش بینی نمود.

تیم رودرو كه بر مدیریت ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه در شركت مونت لوكاس نظارت دارد، به روزنامه وال استریت ژورنال چنین اظهار داشت: دلیل این كه قیمت نفت كاهش پیدا كرده است وجود نفت فراوان است كه این مورد درباره كالاهای بسیاری صدق می كند.

بانك امریكا مریل لینچ در گزارش خود به عوامل معدودی اشاره كرده كه می تواند كمك نماید قیمت نفت بهبود پیدا كند. نخست این كه بانك مركزی آمریكا نرخ های بهره را سه دور در ۱۲ ماه آینده كم كند. سپس اوپك پلاس توافق كاهش تولید را تمدید كرده و به مقابله با اشباع عرضه در بازار كمك نماید و سرانجام دولت ترامپ از جنگ تجاری با چین عقب بنشیند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، دو عامل اول شامل تمدید كاهش تولید اوپك پلاس و كاهش نرخ های بهره از جانب بانك مركزی آمریكا محتمل به نظر می رسند اما جنگ تجاری آمریكا هیچ نشانی از آهسته شدن ندارد.
1398/03/31
21:20:04
5.0 / 5
4579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس نو