ادامه فروش نفت ایران، امضای 10 قرارداد افزایش توان تولید نفت

ادامه فروش نفت ایران، امضای 10 قرارداد افزایش توان تولید نفت

لباس نو: بگفته معاون شركت ملی نفت ایران، سوژه تحریم از فروش نفت جداست و ما حالا به فروش نفت ادامه می دهیم چونكه به دنبال ازدیاد برداشت از میدان های نفتی هستیم و اگر ظرفیتی در این عرصه وجود نداشت، بطور قطع این كار را انجام نمی دادیم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طرح نگهداشت و افزایش توان تولید در میدان های نفتی در دست بهره برداری كشور مشتمل بر ۳۳ بسته كاری با پیش‎بینی بیشتر از ۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در طول سه سال تعریف شده است. این طرح ملی كه با هدف بهره مندی از توان شركت های ایرانی و اشتغال زایی در دستور كار قرار گرفته، مشتمل بر ۳۳ پروژه است كه ۲۹ پروژه در بخش خشكی و ۴ پروژه در بخش فراساحل را شامل می شود.
این پروژه ها با میانگین سرمایه گذاری حدود ۲۲۰ میلیون دلار و در محدوده جغرافیایی هفت استان نفت خیز كشور (خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان، كرمانشاه، ایلام و كهگیلویه و بویر احمد) اجرا خواهند شد و پیش‎بینی می شود با اجرای آنها ظرفیت تولید نفت خام كشور به صورت میانگین حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز افزایش یابد كه اضافه درآمد روزانه ۱۴ میلیون دلار را به دنبال خواهد داشت.
در این راستا، قرارداد سفارش لوله های جداری و مغزی مورد نیاز طرح های توسعه میدان های رامشیر و منصوری بین شركت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویك) و شركت لوله گستر اسفراین به ارزش ۱۴۳ میلیارد تومان امروز به امضا رسید.
بر این اساس، در حاشیه مراسم امضای قرارداد سفارش لوله های جداری و مغزی مورد نیاز طرح های توسعه میدان های رامشیر و منصوری بین شركت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویك) و لوله گستر اسفراین با تاكید به این مساله كه ناملایمات و تحریم موقت خواهد بود، اعلام گردید كه شركت های ایرانی و متخصصان می توانند دست به دست هم، همه زنجیره اقتصادی و تولید را كامل كنند.
رضا دهقان - معاون امور توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران - از امضای ۱۰ قرارداد طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت تا ۲ ماه آینده اطلاع داد.
او درباره جزئیات قرارداد سفارش لوله های جداری و مغزی مورد نیاز طرح های توسعه میدان های رامشیر و منصور اظهار نمود كه این قرارداد نشان از وفاق و توانایی های داخلی در شرایط كنونی كشور دارد و گواه این مورد است كه چرخ صنعت متوقف نیست و ما در هر شرایطی كارمان را پیش می بریم.
وی با اشاره به طرح بزرگ نگهداشت و ازدیاد برداشت در ۳۳ میدان كه قرار بود در چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی اجرایی شود، خاطرنشان كرد: از مرحله ای به بعد به این نتیجه رسیدیم كه نباید منتظر این قراردادها باشیم و بنابراین طرح هایی را به شكل موازی با الگوی جدید قراردادهای نفتی آغاز كردیم و حالا كه این قراردادها در شرایط تحریم با مشكل روبه رو شده، همین قراردادهای موازی برای ما مانده است.
معاون امور توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران با بیان این كه این ۳۳ قرارداد به ارزش ۶.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری با هدف اشتغال داخلی، ایجاد زمینه كار برای پیمانكاران و سازندگان داخلی و نگهداشت تولید حدود ۲۸۰ هزار بشكه در روز پیشبینی شده است، اضافه كرد: در این قراردادها چند بخش جدی برای ساخت داخل گنجانده شده است، همچون اینكه برای ۸۴ قلم كالای خارجی كه امكان ساخت داخل داشتند، ممنوعیت واردات گذاشتیم و ۱۵ قلم كالای پرمصرف در این پروژه ها را شناسایی كردیم و بدین سان حدود ۴۰ درصد از ۶.۲ میلیارد دلار به تأمین كالا در داخل اختصاص می یابد.
دهقان با بیان اینكه تابحال ۱۰ قرارداد از این مجموعه امضا شده و ۱۰ قرارداد دیگر تا حدود دو ماه دیگر امضا می شود، عنوان كرد: اویك دو میدان مهم از میان این قراردادها را در اختیار دارد و امیدوارم پیشرفت خوبی در آنها داشته باشد و به ۷۰ هزار بشكه افزایش تولید موردنظر برسد. همینطور دهقان در عین حال به تعیین تیم رصد كالا در معاونت مهندسی اشاره نمود و اظهار داشت: در این كمیته توجه می شود كه از حداكثر ظرفیت پیمانكاران و سازندگان استفاده گردد.


تسلیم نمی شویم؛ در ساخت الفین ها به تكنولوژی جدید رسیده ایم
همینطور غلامرضا منوچهری - مدیرعامل اویك - با تاكید بر اینكه در همین شرایط سخت كشور، تسلیم نمی شویم، اضافه كرد: آنچه در این شرایط باید تقویت شود، قابلیت های كشور است و ما توجه به ساخت داخل را در اولویت پروژه ها قرار داده ایم و از شركت لوله گستر اسفراین هم می خواهیم با فعالیت شبانه روزی محصولی با كیفیت و استاندارد را در زمان تعهد شده تحویل دهند.
وی با اشاره به اینكه صنعت گران و شركت های پیمانكاری ما نشان داده اند در شرایط سخت می توانند به توسعه دست یابند، اظهار داشت: غربی ها تصورش را هم نمی كردند كه ما در شرایط تحریم این فعالیت ها را پیش ببریم و تسلیم نشویم، اما هنوز حلقه های مفقوده زیادی داریم كه متخصصانمان در حال فعالیت هستند و آنچه پایداری جمهوری اسلامی ایران را رقم می زند همین قابلیت هاست. الان دانش مهندسی و انگیزه بالایی در كشور داریم. بعنوان نمونه در ساخت الفین ها به تكنولوژی جدید رسیده ایم و طرح های الفین جدید بدون دانش فنی خارجی انجام می شود.
منوچهری خاطرنشان كرد: شركت اویك الان در پروژه های مهمی همچون پروژه ۱.۵ میلیارد یورویی كیان در نقش پیمانكار عمومی حاضر است، در همه پروژه هایی كه در دست اجرا داریم، مبحث اشتغال زایی و تأمین كالا از داخل در اولویت است و در این دو میدان رامشیر و منصوری هم با وسواس بالا مبحث در اولویت قرار گرفت و حتی چند سری از لوله ها برای اولین بار ساخته می شوند كه باید با دقت بالا استانداردهای آنها را بررسی نماییم. انتظار داریم دوستان در شركت لوله گستر اسفراین هم بدون نقص و در موعد مقرر به تعهد خود عمل كنند، چونكه اجراكننده نهایی شركت مناطق نفت خیز جنوب است، اما ما باید بر همه فرآیندها مسلط باشیم و نظارت نماییم تا هر دو طرف كاری ماندگار تحویل دهند.
طبق اعلام وزارت نفت، وی همینطور عنوان كرد: در گذشته محصولات چینی كیفیت نداشتند، اما چند سالی است كه كیفیت آنها افزایش یافته است، سخن ما این است كه چرا محصولات ایرانی نباید این كیفیت را داشته باشند؟ الان مهندسان، متخصصان و تجهیزات در این پروژه ایرانی هستند و چرخه این صنعت می تواند بازار كار عمده ای را در منطقه و كشور ایجاد كند.

ارزش واقعی قراردادها ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان است
در همین حال، كورورش كیهانی زاده - مدیرعامل لوله گستر اسفراین - اظهار داشت: تعهد می دهم كه با اتكا به كاركنانم این وظیفه را در موعد مقرر اجرا نماییم. در ۱۳ سال قبل در مجموع از ۱۵ درصد ظرفیت این مجتمع استفاده شده است، ما خوشحالیم كه با تأكیدهای مقام معظم رهبری و اهتمامی كه وزیر نفت و مجموعه وزارت نفت دارند این اعتماد برای ما به وجود آمده است و تلاش می نماییم اتفاق های خوبی رقم بخورد.
وی ادامه داد: در سبد محصولات این مجموعه بزودی لوله های جریانی با گرید ۵۲ هم تولید می شود و آمادگی تولید این محصول به صورت انبوه وجود دارد. او هم چنین با اشاره به برنامه تولید حدود ۹ هزار تنی این قرارداد به ارزش حدود ۱۵۰ میلیارد تومان، اظهار داشت: ارزش این قرارداد در واقع حدود ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان است، چونكه ارزش افزوده اقتصادی كه برای اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه بوجود می آورد بسیار قابل توجه است و اگر همین كالاها از خارج وارد می شد به همین اندازه به كشور لطمه می زد.
منبع:

1398/04/19
15:22:43
5.0 / 5
5002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو