مهر خبر می دهد

دولت مصوبه قبلی قیررایگان را لغوكرد، تكلیف تازه برای سازمان برنامه

دولت مصوبه قبلی قیررایگان را لغوكرد، تكلیف تازه برای سازمان برنامه

لباس نو: هیئت دولت در صورتیكه در جلسه 26 خرداد امسال بخشنامه نحوه توزیع قیر بلاعوض را تصویب كرده بود، اخیرا بخشنامه قبلی را لغو و بخشنامه جدیدی را تصویب كرده است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، هیئت وزیران در جلسه ۲۶ خرداد امسال بخشنامه نحوه توزیع قیر بلاعوض را تصویب كرده بود كه برمبنای آن وزارت نفت مكلف بود تا سقف ۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای فروش سهم دولت از نفت به پالایشگاه های داخلی و پتروشیمی ها را برای خرید قیر بلاعوض به دستگاه های مصرف كننده این ماده حیاتی صنعت راهسازی همچون وزارت راه و شهرسازی پرداخت كند.
خبرگزاری مهر روز گذشته در گزارشی با عنوان «مكانیزم توزیع قیر دولتی؛ شفاف اما زمانبر / پروژه های راهسازی خوابید» ‬ به‬ نقد‬ این‬ ‏آیین‬ نامه پرداخته بود.
با این حال در جلسه ۱۲ تیر ماه هیئت وزیران، اعضای هیئت دولت بخشنامه مذكور را لغو و مصوبه جدیدی را از نظر گذراند.
در مصوبه جدید، محل تأمین ۲ هزار میلیارد تومان برای تأمین قیر بلاعوض دستگاه های مصرف كننده آن (موضوع بند «ه» تبصره «۱» قانون بودجه سال ۹۸)، «اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای» (بودجه عمرانی) تعیین شده است؛ اما با عنایت به اینكه در متن بند «ه» تبصره «۱» قانون بودجه سال ۹۸، وزارت نفت مكلف به تأمین بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی قیر بلاعوض شده، در مصوبه ۱۲ تیرماه هیئت دولت، این بند قانونی نقض شده باشد.
عبدالهاشم حسن نیا رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گزارش روز گذشته خبرگزاری مهر با انتقاد از فرآیند پیچیده توزیع قیر بلاعوض به دستگاه های مصرف كننده این كالا، خواستار حذف و ساده سازی این پروسه شده بود.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، تابحال حتی یك كیلو قیر به این سازمان داده نشده است؛ در صورتیكه بخش مهمی از فصول عمرانی سال طی شده و در نیمه دوم سال به سبب سرما و بارندگی، امكان اجرای پروژه های عمرانی در ۲۰ استان كشور وجود ندارد.
خاطرنشان می شود محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ۲ بهمن سال قبل در دیدار با مدیران حراست دستگاه های تابعه این وزارت خانه، از وجود برخی فسادها در پروسه توزیع قیر انتقاد كرده و خواهان مشخص شدن تكلیف ۶۰ هزار تن قیر بلاعوض شده بود كه در دوره قبلی وزارت راه و شهرسازی به ۳ پیمانكار تعلق گرفته بود. انتقادی كه سبب شد تا برای واگذاری قیر بلاعوض به دستگاه های دولتی، سقف ریالی و تناژی در قانون بودجه امسال از طرف نمایندگان مجلس گذاشته شود.
به گزارش به خبرنگار مهر، با مصوبه جدید (۱۲ تیرماه) هیات دولت، عملاً پروسه پیچیده تخصیص قیر دولتی به دستگاهها حذف و سازمان برنامه راسا نسبت به تامین بودجه جهت تخصیص قیر به پروژه های دولتی اقدام خواهدنمود.
مصوبه جدید هیات دولت درباره توزیع قیر رایگان
منبع:

1398/04/20
14:29:30
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: صنعت , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو