روایت بلومبرگ از سرنوشت اینستكس

روایت بلومبرگ از سرنوشت اینستكس

به گزارش لباس نو اروپایی ها نقشی كلیدی در دستیابی به توافق هسته ای ایفا كردند اما حالا برای حفظ آن كار بسیار سختی دارند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای نوشت كه با وجود وعده دولت های اروپایی برای باقی ماندن به تعهدات خود، آنها كار بسیار سختی برای حفظ روابط تجاری خود با تهران بعد از خروج آمریكا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها داشته اند.
بلومبرگ با اشاره به اینكه اروپایی ها از زمان اعلام تلاش خود جهت راه اندازی ساز و كار مالی ویژه همكاری با ایران پیشرفت محسوسی نداشته اند اضافه كرد: اتحادیه اروپا حمایت عملی ازشركت های خود برای همكاری با ایران در مقابل تحریم های آمریكا انجام نداده است و با گذشت ۱.۵ سال از خروج آمریكا، ساز و كار اینستكس هنوزدر مراحل ابتدایی خود قرار دارد.
اینستكس می تواند ابزاری برای حفظ روابط با ایران بدون استفاده از دلار باشد كه بدون استفاده از نظام بانكی آمریكا امكان نقل و انتقال پول با ایران را فراهم می آورد. شاید روزی اینستكس برای مبادلات نفتی هم مورد استفاده قرار گیرد اما فعلاً معاملات آن محدود به اقلام غذایی و بشردوستانه است. به هر حال امكان دارد روزی اینستكس زیرساختی برای به چالش كشیدن سلطه دلار بر بازارهای جهانی باشد.
به قول بلومبرگ، اروپایی ها با وجود تمایل برای حفظ برجام هنوز نتوانسته اند اقدامات خویش را عملی كنند. روابط عمیق اتحادیه اروپا با آمریكا سبب شده است تا شركت های بزرگ آمریكایی مایل به از دست دادن بازار این كشور نباشند و پیوندهای عمیق امنیتی و نظامی اروپا با آمریكا هم سبب شده است تا كار آنها برای كنار زدن متحد دیرینه خود خیلی سخت باشد.
این خبرگزاری در آخر گفته است كه ناكامی اروپایی ها از تعمیق روابط با ایران می تواند سبب گسترده شدن همكاریهای ایران با چین و روسیه بخصوص در چارچوب پروژه "جاده و كمربند" شود.1398/04/27
10:51:14
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو