تركیه چگونه در حذف صفر از پول موفق شد؟

تركیه چگونه در حذف صفر از پول موفق شد؟

به گزارش لباس نو تركیه زمانی ركورددار صفر در مقابل اسكناس بود اما با اصلاحات صحیح این روند را متوقف كرد.


به گزارش لباس نو به نقل از دویچه وله، از اوایل دهه ۱۹۸۰ تورم در تركیه به سرعت از كنترل خارج شد تا جایی كه هر دلار در سال ۱۹۸۸ به بالای ۱۴۰۰ لیر رسیده بود. البته این انتهای كار نبود و با تداوم تورم افسارگسیخته در سال های بعد، هر دلار به بیشتر از پنج میلیون لیر در سال ۲۰۰۳ رسید.
با این وجود دولت تركیه قبل از حذف صفر، مهار تورم را در دستور كار خود قرار داد و با اصلاحات ساختاری در نظام بانكی، افزایش جذب سپرده های ارزی و دریافت بسته نجات از صندوق بین الملل پول، به جنگ تورم رفت. تورم تركیه كه در سال ۱۹۹۴ به ۱۰۳.۱۴ درصد رسید، با اصلاحات ساختاری همچون سیاست ریاضت اقتصادی ۱۶ میلیارد دلاری، رو به كاهش نهاد تا جایی كه برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ تك رقمی شد و به ۸.۶ درصد رسید.
بعد از ثبت تورم تك رقمی ۸.۱۹ درصدی در سال بعد، سرانجام بانك مركزی فضا را برای حذف صفر مناسب دید و در همان سال ۲۰۰۵ معادل شش صفر از لیر حذف شد.
رجب طیب اردوغان - رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر آن زمان تركیه - گفته بود از شر صفرهای اسكناسمان خلاص شدیم! خوشحالیم كه اعتبار را به لیر بازگرداندیم.
صندوق بین المللی پول در گزارشی كه بعدها در مورد اقدام تركیه منتشر كرد، تجربه تركیه در حذف صفر از پول را تجربه ای موفق خواند كه می تواند برای سایر كشورها مورد استفاده قرار گیرد. البته صندوق بین المللی پول در همان زمان به اهمیت صبر مقامات تا زمان مهار تورم قبل از حذف صفر اشاره كرده بود.1398/05/20
14:04:38
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تجربه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس نو