جنگ تجاری ژاپن و كره جنوبی وارد مرحله جدید شد

جنگ تجاری ژاپن و كره جنوبی وارد مرحله جدید شد

به گزارش لباس نو كره جنوبی با مبادرت به حذف ژاپن از لیست شركای تجاری مورد اعتماد خود، اختلافات تجاری با همسایه خویش را به مرحله جدیدی رساند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، سانگ یون-مو، وزیر بازرگانی كره جنوبی با اشاره به تخطی توكیو از اصول اولیه سیستم كنترل صادرات بین المللی، اعلام نمود ژاپن از وضعیت مورد اعتمادترین شركای تجاری تنزل خواهد یافت.

این تنزل به معنای آن است كه شركت های كره ای كه به ژاپن صادرات دارند باید اسناد بیشتری را تنظیم كنند كه به معنای صرف زمان بیشتر برای تایید و دریافت مجوز است. با این وجود مقامات كره ای به مواد یا كالاهای خاضی كه هدف محدودیت صادراتی به ژاپن قرار می گیرند اشاره نكردند.

اما وزیر بازرگانی كره جنوبی اعلام نمود در صورت درخواست دولت ژاپن، سئول آماده مذاكره با توكیو است. وی اظهار داشت: این تصمیم بر اساس مذاكراتی كه هفته گذشته انجام شد، گرفته شده است و به تدابیر اخیری كه از جانب دولت ژاپن اعلام شده است، ارتباطی ندارد. منظور وی از این تدابیر، حذف كره جنوبی بعنوان شریك تجاری خاص ژاپن در اوایل ماه میلادی جاری است. توكیو اعلام نموده بود مایل است اطمینان حاصل كند كه كره جنوبی از وضعیت مشابه سایر كشورهای آسیایی برخوردار خواهد بود.

تنش میان دو كشور ماه گذشته بعد از اینكه توكیو صادرات مواد شیمیایی استراتژیك به كره جنوبی را محدود كرد، شروع شد. این مواد كه برای ساخت تراشه های كامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند برای فعالیت سامسونگ و سایر شركت های تراشه ساز كره ای اهمیت دارند. طبق این محدودیت ها، شركت های ژاپنی برای صادرات به كره جنوبی باید مجوز درخواست كنند كه فرایند آن امكان دارد حداكثر ۹۰ روز زمان ببرد.

ژاپن هفته گذشته اولین صادرات مواد شیمیایی به كره جنوبی را تایید نمود اما اخطار داد امكان دارد محدودیت ها برای همسایه خویش را گسترش دهد.

كره جنوبی با خرید حدود ۵۴ میلیارد دلار كالاهای ژاپنی شامل ماشین آلات صنعتی، مواد شیمیایی و خودرو، سومین شریك بزرگ ژاپن است.

بر اساس گزارش شبكه خبری سی ان ان، تنش میان دو كشور به علت اختلافاتی كه مربوط به جنگ جهانی دوم است، ماه هاست كه رو به افزایش است. دادگاه عالی كره جنوبی به تازگی در حكمی اعلام نموده كه شهروندان كره ای می توانند از شركت های ژاپنی جهت استفاده الزامی از آنها در زمان جنگ جهانی دوم شكایت كنند.

هیروشیگه سیكو، وزیر صنعت ژاپن در واكنش به اقدام كره جنوبی در حذف این كشور بعنوان شریك تجاری مورد اعتمادش، روز سه شنبه اظهار داشت: سئول موفق نشده برای این اقدام خود دلیل موجهی بیاورد.
1398/05/22
13:40:48
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: خرید , دلار , صنعت , صنعتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس نو