به روز نبودن وبسایت هایی كه باید به روز باشند

به روز نبودن وبسایت هایی كه باید به روز باشند

لباس نو: در صورتیكه یكی از ضروریات الكترونیكی شدن و هوشمندی، به روز بودن در زمینه های مختلف است، اخباری كه این روزها در نخستین صفحه درگاه خدمات دولت همراه وجود دارد، به آذرماه سال قبل مربوط است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، پروژه هایی مانند شبكه ملی اطلاعات، دولت الكترونیكی و دولت همراه از آن دست طرح هایی هستند كه افتتاح آنها تازه سرآغاز فعالیت های لازم در این عرصه به حساب می آید و شروع به كارشان، به این معنا نیست كه كاملا به اتمام رسیده اند؛ بلكه لازم است خدمات متنوع در بستر این امكانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره كاهش مراجعات و صرفه جویی در زمان و سهولت در بروكراسی اداری مدنظر بوده، محقق شود.
پس از رونمایی از اپلیكیشن دولت همراه، مقرر شد این سامانه مرجعی معتبر برای دریافت اپلیكیشن ها و سامانه های موبایلی باشد و مزایایی از قبیل دسترسی سریع به نرم افزارهای مشابه با امكان دسته بندی موضوعی، بهره گیری از بازخوردهای كاربران با هدف افزایش سطح كیفی نرم افزارها و خدمات، ایجاد فرصت رشد برای محصولات جدید، برخورداری توسعه دهندگان از حمایت های مادی و معنوی، ارزیابی دوره ای و امتیازدهی مستمر به سطح خدمات ارائه شده توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و شركت های خصوصی داشته باشد.
درواقع هدف این است كه با راه اندازی دولت همراه، بجای این كه نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات دولتی به سازمان ها بازگشت كنند، بتوانند با مراجعه به یك درگاه و در هر زمان، خدمات مورد نیاز را دریافت كنند؛ موضوعی كه می تواند علاوه بر شفافیت عملكرد سازمان ها، به حل چالش هایی مثل آلودگی هوا، اشتغال، محیط زیست و حقوق شهروندی كمك نماید.
بر این اساس در درگاه ملی خدمات دولت همراه، آمده است: با هدف ایجاد دایركتوری جامع نرم افزارهای تحت موبایل و به منظور مدیریت نرم افزارها و بهره مندسازی كاربران از مزایای رقابتی فضای جامع اپلیكیشن های موبایل و همین طور اطمینان خاطر از مسایل امنیتی و ایمنی نرم افزارها، مركز اعتبارسنجی دولت همراه به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران به راه افتاده است.
در این مركز پیاده سازی و بهره گیری از تمامی انواع فناوری های بی سیم و موبایل و كلیه خدمات، نرم افزارها و تجهیزات در رابطه با آن در جهت افزایش كیفی و كمّی خدمات و بهره وری برای شهروندان و اجزای مختلف دولت در دستور كار است.
اما از نگاهی دیگر، یكی از خاصیت هایی كه در راه اندازی یك سامانه و وب سایت باید مورد توجه قرار می گیرد، به روز بودن اطلاعات موجود است. درواقع اطلاعات موجود در وب سایت باید به شكلی باشد كه مخاطبان با هر بار مراجعه به وب سایت بتوانند از آخرین اخبار مربوط به موضوعات مدنظر، باخبر شوند. این در شرایطی است كه آخرین اخباری كه در درگاه خدمات ملی دولت همراه وجود دارد، مربوط به آذرماه سال قبل است.

اگر برای آگاهی از آخرین اطلاعات موجود در وب سایت دولت همراه به آدرس https: //mob.gov.ir/ بازگشت كنید، در بخش تازه ها با خبری با عنوان «معاون وزیر ارتباطات آگاهی داد ۸۷۵ هزار كارت بانكی به كارت سوخت تبدیل شد» مواجه می شوید كه بیشتر از هشت ماه از انتشار آن می گذرد!
بااینكه انتظار می رود تمامی وب سایت هایی كه ارائه دهنده خدمات الكترونیكی دستگاه های اجرایی و سازمان های مختلف هستند، اخبار و اطلاعات موجود در درگاه خودرا به روز نگه دارند، اما این انتظار از وب سایت هایی كه به صورتی ارتباط بیش تری با هوشمند شدن دارند، چند برابر است؛ همانطور كه هم اكنون مراجعه به درگاه خدمات دولت همراه و مواجهه با اخبار چند ماه پیش در بخش تازه های این وب سایت، كمی حیرت انگیز است.
لازم به توضیح است كه پیگیری های ایسنا از سازمان فناوری اطلاعات برای اطلاع از چرایی این مساله نتیجه ای در بر نداشته است.
منبع:

1398/05/25
11:32:45
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس نو