پیك تابستان 98 بدون خاموشی سپری شد

پیك تابستان 98 بدون خاموشی سپری شد

به گزارش لباس نو وزیر نیرو با تاكید بر اینكه پیك تابستان امسال را بدون خاموشی سپری كرده ایم، اظهار داشت: امسال با بهره برداری از ۳۲۵۰ مگاوات نیروگاه جدید، صرفه جویی 3874 مگاواتی در مصرف برق پیك و صادرات ۲.۳ میلیارد كیلووات ساعت انرژی به كشورهای همسایه در فصول گرم ركوردهای جدیدی در این بخش به ثبت برسانیم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در همایش روابط عمومی های وزارت نیرو و اولین جشنواره ارزیابی روابط عمومی های صنعت آب و برق با بیان این مطلب اضافه كرد: سال قبل در چنین روزهایی حدود 8000 مگاوات كمبود تولید برای تابستان ۹۸ پیشبینی شده بود و برپایه برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده بود تا 5000 مگاوات از این كمبود با افزایش واحدهای تولیدی و به مدار آمدن نیروگاه های جدید و 3000 مگاوات باقی مانده را هم با اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف در سراسر كشور عملیاتی نماییم تا بتوانیم پیك تابستان ۹۸ را با خاموشی صفر به پایان برسانیم.
وزیر نیرو تصریح كرد: امروز مفتخرم بعنوان نماینده كسانی كه در چرخه مدیریت توامان تولید و مصرف در حال فعالیت هستند اعلام كنم كه پیك تابستان ۹۸ را با موفقیت كامل برنامه صفر ۹۸ و بدون خاموشی سپری كرده ایم.
وی ادامه داد: در ۱۲ استان كشور با بهره برداری از ۱۵ نیروگاه جدید توانسته ایم به ركورد 3250 مگاواتی افزایش تولید در طول یك سال دست پیدا نماییم كه این اتفاق در خلال سالیان اخیر بی سابقه بوده است. اردكانیان افزود: همینطور با رفع موانع تولید و نوآوری در سیستم نیروگاه های موجود حدود ۵۷۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق كشور افزوده شده است.
او خاطرنشان كرد: براین اساس حدود3800 مگاوات از هدف گذاری 5000مگاواتی افزایش تولید پیك ۹۸ از این طریق محقق شده است و مابقی كمبود در این بخش توسط نیروگاه های برق آبی بخصوص واحدهای استان خوزستان جبران شده است.

صرفه جویی ۳۸۷۴ مگاواتی مصرف برق در كشور
وزیر نیرو با تاكید بر اینكه در تابستان امسال به یك تجربه و اخلاق صحیح مصرفی برای عبور از اوج بار دست پیدا كرده ایم، عنوان كرد: برپایه پیشبینی صورت گرفته مقرر شده بود تا با اعمال ۱۱ برنامه مدیریت حدود سه مگاوات در مصرف برق صرفه جویی شود؛ ولی همكاری بسیار مناسب تمامی مشتركان سبب شده است تا در تابستان امسال به ركورد 3874 برسیم.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، وی خاطرنشان كرد: این مهم از راه جابجایی بار صنایع بزرگ و پمپ های كشاورزی، نصب كنتور هوشمند، اصلاح تعداد زیادی از كولرهای گازی، اصلاح تعرفه پرمصرف ها، تغییر ساعات كار ادارات و... محقق شده است.
اردكانیان تصریح كرد: مدیریت مصرف و جابجایی ساعت بار صنایع نه تنها وقفه ای در بخش تولید ایجاد نكرده بلكه امسال شاهد افزایش مصرف انرژی در این بخش هم بوده ایم به طوری مصرف برق بخش صنعت نسبت به سال قبل ۱۵۰ كیلووات ساعت انرژی افزایش پیدا كرده است.
وزیر نیرو افزود: اگر در تابستان امسال صرفه جویی3874 مگاواتی محقق نشده بود بایستی بری تامین این میزان برق حدود پنج هزار و ۳۵۰ مگاوات نیروگاه جدید نصب می كردیم كه ساخت این تعداد واحد نیازمند سرمایه گذاری ۳.۷ میلیارد یورویی بود.
وی تصریح كرد: این رویه به شكل مستمری در سال های پیش رو در دستور كار خواهد بود تا این صرفه جویی قابل ملاحضه برای تامین برق مورد نیاز در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مرداد صرف بخش های به مراتب ضروری تر برای پایداری صنعت برق و تبدیل ایران به هاب انرژی در منطقه شود.

ركورد صادرات برق شكسته شد
اردكانیان خاطرنشان كرد: در خلال ۱۰ سال گذشته رشد بار پیك كشور حدود ۵.۲۲ درصد بوده است اما در تابستان سال جاری بدون اعمال خاموشی و افزایش مصرف برق در بخش صنایع رشد اوج بار تنها حدود یك درصد بوده است.
وزیر نیرو افزود: همینطور به جهت امكانات فراهم شده و بارش های مناسب سال آبی جاری توانسته ایم تعهدات صادرات انرژی به همسایگان خویش را هم انجام بدهیم. به صورتی كه در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مردادماه حدود ۲.۳ میلیارد كیلووات ساعت انرژی صادرات برق داشته ایم كه این میزان بیشترین مقدار صادرات در سال های اخیر بوده است.
منبع:

1398/05/27
13:40:55
5.0 / 5
4640
تگهای خبر: تجربه , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس نو