معاون سازمان مالیاتی خبر داد

جزئیات بخشش جرائم مالیاتی، ۴۰هزار میلیاردتومان فرار مالیاتی دركشور

جزئیات بخشش جرائم مالیاتی، ۴۰هزار میلیاردتومان فرار مالیاتی دركشور

به گزارش لباس نو معاون سازمان امور مالیاتی ایران اظهار داشت: تمام مودیانی كه تا آخر مهر برای پرداخت اصل مالیات اقدام نمایند صد در صد جرایم آنها بخشیده می شود.


به گزارش لباس نو به نقل از صدا و سیما، محمد مسیحی در برنامه تیتر امشب شبكه خبر اضافه كرد: سازمان امور مالیاتی در جهت اقدامات موثر در سال تولید و پشتیبانی از كالای ایرانی، تصمیماتی را برای پشتیبانی از عمده مودیان مالیاتی و به صورت ویژه برای بخش تولید اتخاذ نمود كه در چارچوب بخشنامه ای ابلاغ گردید.

وی خاطرنشان كرد: بر طبق این بخشنامه مقرر شد تمام مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی غیر دولتی كه تا آخر مهر ماه مبادرت به پرداخت بدهی مالیاتی خود كنند صد در صد جرایم مالیاتی آنها بخشوده شود و به تناسب تاخیری كه تا آخر سال داشته باشند به ازای هر یكماه برای بخش های تولیدی ۲ درصد و برای سایر بخش ها ۴ درصد از مالیات آنها كم خواهد شد و این بخشنامه تا آخر سال ۹۸ ادامه دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی تصریح كرد: قاعده بازی بر مبنای بخشش مالیاتی در جهت عفو و فراهم كردن شرایط برای واحدهای تولیدی و نظام مند شدن قانون مالیات تعریف شده است؛ و مودیانی كه به قانون تمكین می كنند از راستگویی خود منفعت خواهند بود و آن هایی كه اظهارات مغایر قانون دارند و دروغ بگویند بر طبق این بخشنامه ضرر خواهند كرد و قاعده بازی بر مبنای صداقت خوداظهاری خواهد بود.

وی اظهار داشت: به صورت مثال اگر مودی، مالیاتی برای سال ۹۵ داشته باشد اگر اصل بدهی مالیات شامل مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم را پرداخت كند تمام جرایم مالیاتی قابلیت بخشودگی صد در صد دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه این بخشنامه در سال های بعد تكرار نخواهد شد، تصریح كرد: در سال بعد تفویض اختیار به استان ها كاهش خواهد یافت و درصد بخشودگی تغییر و نظام مند برخورد خواهد شد ازاین رو بهتر است كه فعالان اقتصادی از این فرصت استفاده كنند.

مسیحی اضافه كرد: در سازمان امور مالیاتی به دنبال این هستیم كه با تقویت ضمانت های اجرایی و با بازتعریف رابطه بین سازمان امور مالیاتی و فعالان اقتصادی با مبارزه قاطعانه با فرار مالیاتی دركنار حمایت همه جانبه از تولید بتوانیم تمكین مالیاتی را با خوداظهاری افزایش دهیم.

وی خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه مالیات بهترین ابزار تامین مالی دولت ها و قدرت ذاتی دولت هاست ازاین رو راهبرد سازمان مالیاتی این است كه باید محدود، مشروط و كاهنده باشد.

معاون سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: مالیات بر ازش افزوده در ۱۶۰ كشور اجرا می شود و در كشورهای حوزه خلیج فارس هم از آغاز ۲۰۱۸ آنرا عملیاتی كرده اند و در نظام مطلوب اجرایی نباید فعال اقتصادی از محل سرمایه در گردش، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كند بلكه باید در حلقه به صورتی پرداخت كند كه در نهایت به مصرف كننده برسد.

رئیس كمیسیون صنایع اتاق بازرگانی هم اظهار داشت: در شرایط بد اقتصادی فعلی، به دلیل نبود نقدینگی و نبود بسترهای مناسب، این بخشنامه ها (بخشش مالیاتی) كمك زیادی به تولید نمی كند و بهتر است زمان بیشتری در اختیار فعالان اقتصادی بدهند.

ابوالفضل روغنی اضافه كرد: با عنایت به اینكه بخش اقتصادی كشور با مالیات بر ارزش افزوده مشكلاتی دارند و قرار بود این قانون ۵ سال آزمایشی اجرا و شفاف سازی شود و مالیات از بخش تولید به مصرف كنندگان برگردد، اما نه تنها مشكلات برطرف نشد بلكه دولت از این راه درآمدهای زیادی بدست آورد، اما تولید با چالش اساسی در اینباره مواجه می باشد چونكه تولید كننده ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می كند، اما نمی تواند آنرا از خریداران دریافت كند.

وی اظهار داشت: با عنایت به ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در كشور، بخش پرداخت و دریافت مالیات مشكل دارد و تمام فشار بر فعالان اقتصادی می باشد ازاین رو باید قانون ضابطه مند و از تولید برداشته شود.

حسین شاهرودی عضو كمیسیون اقتصادی مجلس هم در ارتباط تلفنی با برنامه اظهار داشت: با عنایت به چالش بزرگ مالیات به عنوان یكی از موانع مهم تولید، این لایحه ای نبود كه به سرعت در كمیسیون مجلس جمع آوری و تصویب شود.

وی ادامه داد: ۱۰ فصل و ۵۷ ماده در این لایحه گنجانده شد و تمام فعالان اقتصادی شامل دستگاه های اجرایی، اتاق بازرگانی، صنعت ومعدن، اتاق تعاون، اتحادیه ها و صنوف مختلف و فعالان اقتصادی در این بخش شریك هستند و هزاران ساعت وقت گذاشته شد تا بتوانیم با اصلاحات عمیق فرار مالیاتی و فساد مالیاتی را به حداقل برسانیم و همه این حركت ها برای رونق تولید بود.

شاهرودی اضافه كرد: ایجاد سامانه مالیاتی و موظف شدن مودیان برای ثبت نام در ان، برای ایجاد شفافیت و عدالت مالیاتی است.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس تصریح كرد: مالیات اساسی و نهایی را باید مصرف كننده نهایی پرداخت كند كه آن هم در لایحه صندوق های فروش دیده شده است و شفاف سازی خواهد شد.

شاهرودی اظهار داشت: این لایحه هفته گذشته به صحن رفت و هفته آینده بررسی آن در صحن مجلس آغاز خواهد شد و تا ۲ ماه آینده گزارش آن از صحن خارج و به شورای نگهبان خواهد رفت.

فرشاد مقیمی معاون صنایع وزیر صمت هم در ارتباط تلفنی با برنامه اظهار داشت: برای تحقق اهداف، واحدهای صنعتی احتیاج به دریافت تسهیلات جدید دارند، اما به دلیل مالیاتی كه دارند و نمی توانند مفاصاحساب دریافت نمایند ازاین رو از دریافت تسهیلات بی بهره شده اند.

وی ادامه داد: مجموعه اقداماتی كه بزودی تصویب خواهد شد نویدهای خوبی را درباره تسهیلی كه از حوزه حاكمیت برای واحدهای تولید در نظر گرفته شده، خواهد داشت.

1398/05/28
15:27:56
5.0 / 5
4393
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس نو