تفاوت هیوندا و ایران خودرو از نگاه عضو اتاق بازرگانی مشهد

تفاوت هیوندا و ایران خودرو از نگاه عضو اتاق بازرگانی مشهد

به گزارش لباس نو عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد اظهار داشت: ایران خودرو در سال ۱۹۶۷ یعنی 1346، ساخت پیكان را شروع می كند، در حالیكه یك سال بعد هیوندا تاسیس می شود؛ منابعی كه در اختیار ایران بوده متجاوز از ۶ برابر منابع در اختیار كره است، چگونه هیوندا در سطح بالا قرار می گیرد؟


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، محمد بحرینیان امروز در همایش اقتصاد ایران در پیچ و خم توسعه، با نگاهی به تجربه ژاپن، كره جنوبی و مالزی در محل اتاق بازرگانی، اظهار نمود: این امر در كشور قابل پنهان نیست كه با مشكلات روبه رو هستیم و پس از ۱۲۰ سال بعد از مشروطه نتوانستیم به لحاظ اقتصادی به پایداری و امنیت برسیم و در بسیاری زمینه ها بخصوص اقتصاد آرامش خاطری را ایجاد نماییم.
وی اضافه كرد: در دوران اخیر حداقل در طول ۶۰ سال گذشته، دو بار با تحریم ها مواجه بودیم كه یك مرتبه زمان مصدق و بار دیگر پس از شروع انقلاب و دوره تشدید شده آن، بعد از سال ۹۰ بوده كه حالا بیشتر افزایش یافته است. آیا این اقتصاد می تواند جوابگو باشد و چرا اقتصاد اینگونه شده است؟
بحرینیان افزود: عده ای بحث تحریم را مطرح می كنند اما من نمی پذیرم كه تاثیر دارد، تاثیر، سوءمدیریت تصمیم گیری های اقتصادی در كشور و نداشتن جهت برای پیشرفت كشور است. تحریم ۲۰ تا ۳۰ درصد تاثیر دارد. گاه با توجیهاتی روبه رو می شویم كه منابع در كشور وجود ندارد. خودروسازی از سال های قبل در كشور وجود داشته اما هنوز ناكارآمد است. واحدهای فولاد هنوز واحدهای استراتژیك هستند اما عمر آنها حدود ۶۰ سال پیش تمام شده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به اینكه ما هنوز پس از 70 سال در كشور در حال توسعه هستیم، عنوان كرد: چه زمانی این توسعه یافتگی تمام می شود؟ چه دلایلی وجود دارد؟ كشور منابع كم ندارد. از سال ۳۸ تا آخر سال ۹۶ حداقل منابع ارزی در اختیار كشور بالغ بر ۳۶۰۰ میلیارد دلار بوده است. از برنامه اول توسعه، ۲۹۰۰ میلیارد دلار داشتیم.
وی افزود: ایران خودرو در سال ۱۹۶۷ یعنی 1346، ساخت پیكان را شروع می كند، در حالیكه یك سال بعد هیوندای تاسیس می شود. منابعی كه در اختیار ایران بوده متجاوز از ۶ برابر منابع در اختیار كره است، چگونه هیوندا در این سطح بالا قرار می گیرد و سامسونگ در عرض ۱۵ سال دومین غول فناوری می شود؟
وی بیان كرد: مشكل ما این است كه انقلاب مشروطه در عین ارزش بالا، ما را به سمت كپی كاری نهادهای دموكراسی برد و شبه دموكراسی فراهم گردید. خودمان باید به یك روال منطقی برسیم. به علت عقب ماندگی های طولانی در طول ۲۰۰، ۳۰۰ سال گذشته ما عقب ماندیم و این عقب ماندگی تنها برای ما پیش نیامده اما نمی توانیم پشت این وضعیت پنهان شویم. كره، مالزی، سنگاپور، تایوان و چین هم این عقب ماندگی ها را داشتند اما آنها بخصوص در شرق آسیا چاره را پیدا كردند.
بحرینیان افزود: ما هنوز راه را پیدا نكردیم و بلد نیستیم باید چه كاری انجام دهیم. آنها هم نمی دانستند اما متوجه شدند كه باید چه كار كنند تا بر ناآگاهی، عدم دانش و ضعف توسعه غلبه كنند، در حالیكه ما هنوز یاد نگرفتیم و می خواهیم هر چیزی را كپی نماییم. ما گرفتار متونی شدیم كه خیلی از اندیشمندان درك نكردند چه محیطی بوده كه این نظریه رشد كرده و الزامات آن محیط چه بوده است، تنها در حال تكرار هستیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد تصریح كرد: ابزار جایگزین اهداف می شود نه اینكه اهداف را تعیین نماییم و بعد ابزارها كمك نماید. نمی خواهیم در طول ۶۰ سال قبل این را متوجه شویم و دولت ها به صورت كل نمی خواهند متوجه این مورد شوند.
وی خاطرنشان كرد: پارادوكسی در كشور داریم كه كشورهای دارای منابع طبیعی رشد اقتصادی كمتر و شرایط توسعه بدتری نسبت به كشورهایی با منابع طبیعی كمتر دارند. تولید مبتنی بر زمین با بازدهی شدیدا نزولی نیروی كار مواجه می باشد اما تولید مبتنی بر سرمایه چنین نیست. سرمایه از راه تولید قابل بازیافت است، در حالیكه زمین و منابع طبیعی قابل بازیافت نیستند. فناوری های صنعتی و اكتشافات آنها تنها از تولید ناشی می شوند و ما از تولید غفلت كردیم.
بحرینیان اظهار داشت: در چین، ژاپن، كره جنوبی، تایوان، سنگاپور و مالزی بدون استثنا مطلب مشتركی وجود دارد و این است كه صنعت عامل توسعه بوده است. ما در سطوح سوم و چهارم، سطح فناوری هستیم. این كشورها یك عامل مشترك داشتند اما بیان می شود كه شرایط هر كشوری متفاوت می باشد. این كشورها حدودا در یك جغرافیا هستند، عناصر مشترك انتخاب شده برای توسعه را هم دارند، صنایع را انتخاب كردند و حتی برخی را اولویت دادند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به اینكه ماشین آلات صنعتی بخشی است كه گلوی ما را گرفته و در استان شاهد مستهلك شدن آن هستیم، عنوان كرد: عدم دانش كافی یكی از گرفتاری های كشور بوده و هست. در آن كشورها چه كاری انجام دادند كه بر این كمبود دانش غلبه یافتند؟ شرق آسیا همچون در كره، سنگاپور، تایوان، مالزی و چین بیان نمودند كه باید خرده دانش ها را روی هم بگذاریم، در هیچ كجا نداریم كه فردی در همه موارد دارای دانش باشد. آنها نهادهایی تشكیل دادند كه متفكران و نخبگان جمع شوند و تنها آنها برای اقتصاد تصمیم می گرفتند.
وی اضافه كرد: صنعت خودرو ما ناكارآمد است اما همه در آن دخالت می كنند. این خودرو فشل است و ۱۰۲ نقطه در آن تصمیم گیری می كنند، بنابراین هنوز بعد از ۷۰ سال در حال توسعه هستیم. چه می شود كه ما قلب دنیا هستیم؟ هیچ كشوری در دنیا اینگونه نیست كه ۱۵ كشور در اطراف خود داشته باشد. ۵۵ درصد صادرات ما به این ۱۵ كشور است و ۲.۵ درصد واردات آنها از ایران صورت می گیرد.
بحرینیان افزود: چرا با این همه منابع تصمیم گیران اقتصادی ما نتوانستند شرایط اقتصادی فراهم نمایند كه در قواره این منابع، توانمندی های سیاسی كشور و قدرت امنیتی كشور باشد؟ چرا در اقتصاد نتوانستیم این كارها را انجام دهیم؟ اینها مسایلی است كه باید مشخص شود. باید تجارب دیگران را بدانیم و بتوانیم مطالبه گری منطقی و عملی از تصمیم گیران اقتصاد داشته باشیم.
منبع:

1398/06/03
19:47:10
5.0 / 5
4279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو