دژپسند:

ثبات در بازار ارز بوجود آمده است، امیدواریم روند كاهشی ادامه یابد

ثبات در بازار ارز بوجود آمده است، امیدواریم روند كاهشی ادامه یابد

به گزارش لباس نو وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه در بازار ارز وضعیت باثباتی بوجود آمده است، اظهار داشت: امیدواریم روند كاهشی نرخ ادامه یابد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، فرهاد دژپسند امشب در حاشیه جلسه تخصصی فین تك، در جمع خبرنگاران در مورد نرخ ارز، تصریح كرد: خوشبختانه با سیاست هایی كه از مدتها قبل اتخاذ شده تلاش شده عوامل مخل تقاضا محدود شود و عوامل توسعه دهنده عرضه ارز تقویت شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: همینطور با ثباتی كه در حوزه سیاسی و اجتماعی داریم و با تدابیری كه برای بازگشت ارز به داخل كشور اتخاذ شده و همراهی صادركنندگان در این بخش، هم از نظر عرضه ارز شاهد فزونی بودیم و هم در بخش تقاضا، تقاضاهای غیرطبیعی كنترل شده است و بازار ارز وضعیت باثباتی پیدا كرده است.
وی تصریح كرد: روند كاهشی امیدواریم ادامه یابد.
دژپسند در مورد میزان بازگشت ارز به كشور هم اظهار داشت: یك روزی از صادركنندگان خواهش می كردیم كه ارز را برگردانند اما خوشبختانه هم اكنون صادركنندگان همراهی خوبی دارند.
دژپسند در پاسخ به سوالی در خصوص حواشی بوجود آمده حول محور سازمان خصوصی سازی و تاثیر این مسائل بر تداوم روند واگذاری های بزرگ، اظهار داشت: برنامه دولت درباره واگذاری های بزرگ تغییر نخواهد كرد و برنامه های خویش را در این عرصه به شكل جدی پیگیری می نماییم. ضمن اینكه می دانیم اینگونه رفتارها روی انگیزه دیگران اثر می گذارد چون كه سبب تضعیف اراده دیگران خواهد شد اما ما این راه را ادامه خواهیم داد. تاكید داریم اصل واگذاری ها ادامه پیدا كند.
وی همینطور درباره بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و مسائل مطرح شده پیرامون واگذاری كارخانه های دشت مغان و ایران ایرتور اظهار نمود: من خوب یا بد بودن واگذاری ها را از جنبه رعایت مقررات نگاه می كنم. اینكه آیا در تعیین قیمت یا تعیین برنده مقررات رعایت شده است یا نه اگر قوانین رعایت شده باشد اما نتیجه مطلوب نباشد، نمی توانیم به واگذاری ها ایراد بگیریم.
وزیر اقتصاد با اشاره به برخی حواشی درباره قیمت پایین در واگذاری ها افزود: بسیاری برای تسهیل خصوصی سازی نمونه هایی از واگذاری ها در آلمان شرقی را مثال می زنند كه یك كارخانه را به قیمت یك مارك (مبلغی بسیار پایین) فروختند، با این استدلال كه برای افزایش كارایی، واگذاری ضروری می باشد.
دژپسند افزود: در واگذاری ها آئین نامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من بعنوان یك مقام مسئول این واگذاری ها را درست ارزیابی می كنم. امكان دارد خریدار یا قیمت تعیین شده باب میل كسی نباشد اما همین كه مقررات رعایت شده باشد، كفایت می كند.
وی درباره واگذاری ایران ایرتور خاطرنشان كرد: بعد از برگزاری مزایده در مرحله اول این شركت واگذار شد اما خریدار نسبت به پرداخت حقوق دولت ناتوان بود و برپایه قرارداد، سازمان خصوصی سازی وكالت داشت تا مبحث معامله را باردیگر به فروش بگذارد؛ ازاین رو این واگذاری باردیگر به مزایده گذاشته شد و بعد با تعیین قیمت باردیگر به فروش رسید.
وزیر اقتصاد درباره واگذاری های معروف به «دشت مغان» هم افزود: این كارخانه به مزایده گذاشته شد و سه نفر قیمت دادند اما «اهلیت» خریدار اول بنا به مشكلاتی رد شد و رسما توسط نهادهای مسئول ابطال و به خریدار دوم با قیمتی كه خریدار اول خریده بود واگذار شد. هم اكنون از آن منطقه هم طوماری وجود دارد كه اهالی آنجا از این تغییرات تشكر كرده اند.

1398/06/05
13:30:49
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس نو