خیلی از كالاهای وارداتی در داخل هم تولید می شوند!

خیلی از كالاهای وارداتی در داخل هم تولید می شوند!

به گزارش لباس نو رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این كه خیلی از تجهیزاتی كه درخواست برای وارداتشان وجود دارد در داخل با كیفیت مناسب تولید می شوند، اظهار داشت: ما در جهت تولید داخل كه سیاست كشور است، حركت می نماییم، اما در عین حال می خواهیم به شرایطی برسیم كه مقررات دست وپاگیر برای ورود تجهیزات نداشته باشیم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، چندی قبل اعضای كمیسیون شبكه سازمان نظام صنفی كامپیوتری (نصر) با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات كالاهای فناوری اطلاعات توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (رگولاتوری) و وزارت صمت، خواهان ایجاد بهبود در این روند شدند، چونكه معتقد بودند رگولاتوری ناخواسته به قاچاق كالا، ورود كالای بی كیفیت، مشكل سرمایه در گردش و عدم پرداخت عوارض گمركی دامن زده است.
پس از آن نسترن محسنی - معاون امور رادیویی رگولاتوری- به این اظهارات واكنش نشان داده و اظهار داشت: بازنگری آیین نامه تائید نمونه تجهیزات حوزه ICT با دریافت نظرات بخش خصوصی و نمایندگان سازمان نظام صنفی كامپیوتری انجام شده و برای طرح در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارسال شده است. تغییراتی در فرایندهای مربوط به تائید نمونه و ورود تجهیزات حوزه ICT با رویكرد تسهیل گری و چابك سازی، حذف مقررات زاید، به روزرسانی ضوابط و سازگار كردن آن با شرایط روز به وجود آمده است.
از طرفی احسان زرین بخش - دبیر كمیسیون شبكه سازمان نصر- با بیان این كه این كمیسیون پیگیری های بسیاری برای حل این روند انجام داده، اظهار داشت: هدف از تصویب آئین نامه ی جدید این است كه مشكلات فعلی حل و تسهیل گری صورت گیرد، از نظر اقتصادی به نفع كشور باشد، كالای باكیفیت عرضه گردد، قاچاق را بكاهد و شفافیت داشته باشد. ما جلسات گوناگونی با سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گذاشتیم و به یك آئین نامه در حال بررسی هم رسیدیم، اما نسخه ای كه سازمان تنظیم مقررات در كمیته ی تخصصی یا پیش كمیسیون رونمایی نمود، با نسخه ای كه در حال ارزیابی و بررسی بود، تفاوت زیادی داشته و یك سری از خصوصیت های اصلی را ندارد.
باید بین ذی نفعان توازن برقرار كنیم
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با بیان این كه كمیسیون شبكه سازمان نظام صنفی كامپیوتری یك سری نقطه نظرات و خواسته هایی دارد برای این كه بتواند تجهیزاتی را وارد كند، اضافه كرد: بنابراین آنها درخواست تغییراتی در آئین نامه داشتند، ما هم درخواست ها را دریافت كردیم؛ اما بخش عمده ای از تولیدكنندگان داخلی و بخشی از آزمایشگاه ها كه ذی نفع این مورد هستند هم درخواست هایی دارند كه ما باید بین همه اینها توازنی برقرار نماییم.
وی با اشاره به برگزاری جلسات كمیسیون تخصصی درباره مبحث تجهیزات، اظهار نمود: چندین جلسه كمیسیون تخصصی تشكیل شده كه تمامی ذی نفعان و نمایندگانشان از نظام صنفی و آزمایشگاه ها، تولیدكنندگان و سندیكای صنعت مخابرات در آن حضور داشتند و بحث كردند. وظیفه رگولاتوری است كه با بررسی این مورد از چند جهت، یك جمع بندی مناسب كند؛ در نهایت باید به شرایطی برسیم كه مقررات دست وپاگیر و زاید برای ورود تجهیزات نداشته باشیم و در عین حال حقوق مصرف كننده، تولیدكننده و آزمایشگاه ها را هم رعایت نماییم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این كه آیا بین ذی نفعان حاضر در جلسه اختلاف نظری وجود دارد، بیان كرد: اختلاف نظری كه وجود دارد، كارشناسی است اما اگر قرار باشد در جلسه ای كه چندین جبهه متضاد در حال بحث هستند، جلب نظر همه شود، منطقی نیست. در نهایت آئین نامه جمع بندی می شود و به نقطه نظری می رسیم، اما بطور قطع نظر همه تامین نمی گردد.
جوشقانی همینطور تصریح كرد: خیلی از تجهیزات در داخل با كیفیت مناسب تولید می شوند و در عین حال وارد هم می شوند. نمی توانیم با این نگاه كه واردات تجهیزات گرفتار مشكل می شود، آنها را آزمایش نكنیم. از طرفی خیلی از این تجهیزات تولید داخل دارد و سیاست كل مملكت، تولید داخل است كه ما هم در همان راستا حركت می نماییم، اما در عین حال دنبال این نیستیم كه سخت گیری بی مورد داشته باشیم.1398/06/18
13:03:24
5.0 / 5
4457
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو