در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۲؛

صادرات كالاهای غیرنفتی ۶ درصد افزایش یافت

صادرات كالاهای غیرنفتی ۶ درصد افزایش یافت

لباس نو: صادرات كالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال 1397 نسبت به سال 1392، حدود 5.9 درصد افزایش داشته است.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان برنامه و بودجه كشور، گزارش خلاصه عملكرد دولت یازدهم و دوره دو ساله دولت دوازدهم، نشان داده است كه صادرات كالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ به ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسیده كه نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۵.۹ درصد افزایش داشته است.
طبق این گزارش صادرات كالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۲ معادل ۴۱ میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار بوده است.
همچنین آمارها نشان داده است كه واردات كالا در این مدت كاهش داشته و از ۴۹ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار در سال ۱۳۹۷ رسیده كه حاكی از كاهش ۱۴.۳ درصدی در این بخش است.
تراز تجاری غیرنفتی نیز كه در سال ۱۳۹۲ حدودا منفی هشت میلیارد دلار بوده، در سال ۱۳۹۷ مثبت شده و به حدود دو میلیارد دلار رسیده است.
صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۲ شامل ۱۰ میلیارد دلار میعانات گازی، حدود ۱۱ میلیارد دلار پتروشیمی و حدود ۲۱ میلیارد دلار سایر كالاها بوده است.
در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲ صادرات میعانات گازی حدودا نصف شده، اما صادرات پتروشیمی و سایر كالاها در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته و به حدود ۱۴ و ۲۵ میلیارد دلار رسیده است.


منبع:

1398/06/23
21:52:04
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس نو