ماموریت دلهره آور اوپك

ماموریت دلهره آور اوپك

لباس نو: بازار نفت در كوتاه مدت گرفتار محدودیت عرضه شده اما بنظر می رسد سال آینده مازاد عرضه عظیمی در راه می باشد كه ماموریت اوپك برای متعادل كردن بازار را وظیفه دشواری می سازد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، این نتیجه گیری جدیدترین گزارش بازار نفت آژانس بین المللی انرژی بوده كه حاوی نتیجه گیری های خوش بینانه ای درباره سلامت اقتصاد جهانی و همین طور هشدارهایی درباره مشكلات در پیش است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده كه اختلافات تجاری و افزایش ابهامات درباره تاثیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، با ضربه به اعتماد تجاری و مصرفی، ارزیابی مجدد زنجیره تامین، افت سرمایه گذاری و كاهش مستقیم تحارت، رشد اقتصاد جهانی را پایین آورده است و قیمت هر بشكه نفت برنت در سال ۲۰۱۹ به حدود ۶۲ دلار می رسد.

با این حال آژانس بین المللی انرژی همچنان پیش بینی خود از رشد ۱.۱ میلیون بشكه در روز تقاضا برای نفت را حفظ نموده است در صورتیكه با بازنگری نزولی كه از طرف مفسرین دیگر صورت گرفته است، پیش بینی این آژانس بیش از اندازه خوش بینانه به نظر می آید. اداره اطلاعات انرژی آمریكا حالا انتظار دارد تقاضا برای نفت به میزان ۹۰۰ هزار بشكه در روز رشد كند.

آژانس بین المللی انرژی برآورد كرده كه تقاضای جهانی برای نفت خام در نیمه اول امسال ۵۰۰ هزار بشكه در روز و در ژوئن كمتر از ۲۰۰ هزار بشكه در روز رشد كرد. در نتیجه برای این كه پیش بینی این آژانس از رشد تقاضا برای نفت محقق شود، تقاضا در نیمه دوم سال باید به میزان قابل توجهی رشد كند. آژانس بین المللی انرژی می گوید قیمت نفت ۲۰ درصد پایین تر از مدت مشابه سال قبل است و میزان مصرف رشد خواهدنمود. همین طور تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ حدودا ضعیف بود اما انتظار می رود در نیمه دوم امسال بالاتر باشد.

بعلاوه آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده كه برآوردش بر اساس عدم وخامت بیشتر وضعیت اقتصادی و تجاری بوده است.

این یك فرض امیدوارانه است اما در نشانه ای از این كه واشنگتن و پكن مایل هستند به سیكل تشدید جنگ تعرفه ای خاتمه دهند، چین هفته گذشته تصمیم گرفت افزایش تعرفه روی واردات بعضی از كالاهای آمریكایی را به تاخیر بیاندازد و همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا واكنش نشان داد و تاخیر دو هفته ای افزایش تعرفه روی واردات كالاهای چینی كه برای اكتبر برنامه ریزی شده بود را اعلام نمود. آن طور كه روزنامه وال استریت ژورنال گزارش كرده است با لابی شدید شركتهای آمریكایی بعد از اینكه افزایش تعرفه ها اعلام شد، ترامپ تمایل نشان داده است راهی را پیدا كند تا از قسمتی از تعرفه هایی كه اعلام نموده بود، عقب نشینی كند.

در نهایت آژانس بین المللی انرژی كمبود عرضه ۸۰۰ هزار بشكه در روز نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ را به سبب كاهش تولید اوپك پلاس، تقاضای بالاتر و رشد آهسته تر نفت شیل آمریكا پیش بینی كرده است. با این وجود آگهی داده كه این وضعیت موقتی است و بااینكه رشد نفت شیل آمریكا آهسته شده اما همچنان انتظار می رود امسال ۱.۲۵ میلیون بشكه در روز به تولید اضافه كند. همین طور رشد بیشتر تولید در نروژ و برزیل در راه می باشد.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، بزودی اوپك پلاس یك دفعه دیگر شاهد افزایش تولید غیراوپك خواهد بود كه موجب می شود بازار گرفتار مازاد ارائه شود و چالش مدیریت بازار همچنان وظیفه دشواری برای این گروه در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. پیش بینی می شود عرضه نفت غیراوپك امسال ۱.۹ میلیون بشكه در روز و سال آینده ۲.۳ میلیون بشكه در روز رشد كند در صورتیكه رشد تقاضا امسال ۱.۱ میلیون بشكه در روز و سال آینده ۱.۳ میلیون بشكه در روز پیش بینی شده است.

این انتظار كه روند رشد عرضه نفت از تقاضا فراتر خواهد رفت، فشار روی اوپك پلاس برای كاهش بیشتر تولید شدیدتر می شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپك در جلسه كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك كه هفته گذشته در ابوظبی برگزار شد، موافقت نمود میزان پایبندی به توافق كاهش تولید را افزایش دهد اما از دادن وعده كاهش بیشتر تولید خودداری كرد. هدف از این توافق، كوشش برای واداشتن عراق و نیجریه برای كاهش سطح تولیدشان است كه بالاتر از سهمیه تعیین شده بوده است. عراق اعلام نمود تولیدش را تا اكتبر به میزان ۱۷۵ هزار بشكه در روز می كاهد و نیجریه موافقت نمود تولیدش را ۵۷ هزار بشكه در روز كم كند. در اوت سه كشور مشاركت كننده در پیمان نفتی شامل عراق، نیجریه و روسیه ۶۰۰ هزار بشكه در روز بالاتر از سهمیه مقرر، نفت تولید كرده بودند.

منبع:

1398/06/25
13:49:18
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو