سعودی ها بالاخره اعتراف كردند، سناریوهای احیای تولید آرامكو

سعودی ها بالاخره اعتراف كردند، سناریوهای احیای تولید آرامكو

لباس نو: شركت آرامكوی سعودی خسارات قابل توجهی كه بر اثر حملات هوایی هفته گذشته به میدان نفتی خریص و تاسیسات پالایش نفت ابقیق به بار آمده است را برملا كرد و همچنان اصرار دارد كه سطح تولید نفت تا اختتام سپتامبر به وضعیت عادی بازخواهد گشت.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، آرامكو خبرنگاران را به بازدید از این تاسیسات برد كه بر اثر حملات شنبه گذشته لطمه دیده اند. در یك منطقه تلی از خرابه وجود داشت كه در آن نفت در آسفالت ذوب شده بود و توری های فلزی نیم سوخته شده و تغییر شكل پیدا كرده بودند و تكه های شلنگ آتش نشانی به چشم می خوردند. در صورتیكه مقامات سعودی وعده داده اند تاسیسات به سرعت تعمیر خواهند شد، آنها همچنان در پروسه ارزیابی تجهیزاتی كه می توانند تعمیر شوند یا باید كاملا جایگزین شوند قرار دارند.

فهد العبدالكریم، مدیركل فعالیتهای نفتی منطقه جنوبی آرامكو در اظهاراتی اظهار داشت: میدان نفتی خریص و تاسیسات پالایش نفت ابقیق ظرف مدت ۲۴ ساعت بعد از حملات، ۳۰ درصد از تولیدشان را ازسرگرفتند و ۱.۲ میلیون بشكه در روز نفت تا اختتام سپتامبر تولید خواهند كرد. كاركنان ۲۴ ساعته سرگرم كار هستند تا به روند تعمیرات سرعت ببخشند اما این محل خسارت قابل توجهی را نشان داده است.

به گفته عبدالكریم، میدان نفتی خریص حداكثر ظرفیت تولید ۱.۴۵ میلیون بشكه در روز را داشته و حدودا تمامی نفت خودرا در محل فرآوری می كند. این حملات به چهار واحد تثبیت نفت – برجهای ۹۰ متری كه فشار را كاهش داده و گاز را از نفت جدا می كنند، صدمه زد. یكی از این برجهایی كه به خبرنگاران نشان داده شد، خراب شده بود و دیگری آسیبهای بیشتری دیده بود.

آرامكو همین طور لوله هایی را نشان داد كه بر اثر حملات موشكی، تكه تكه شده اند و خروج نفت از آنها موجب تشدید آتش سوزی شده بود. كارگران به شدت مشغول هستند تا این تكه ها را تعویض كرده و تستهای بیشتری روی ستونهای تثبیت نفت انجام دهند.

بزرگترین صادركننده نفت جهان وعده داده است تولید خریص و ابقیق بعد از حملات موشكی و پهپادی كه نیمی از تولید عربستان سعودی را فلج كرد، به سرعت احیا شود. این نگرانی در بازار وجود دارد كه چه مدت طول خواهد كشید تا تولید نفت عربستان سعودی بطور كامل احیا شود. این كشور حالا برای عمل به تعهداتی كه در قبال مشتریان قراردادی دارد از مخازن خود نفت برداشت می كند و بدون مازاد ظرفیت تولید فعالیت دارد.

این واقعه بی ثباتی در مهمترین منطقه تولیدكننده نفت خام در جهان را كه قبل از این شاهد حمله به چندین نفتكش و خطوط لوله نفت بود، تشدید كرده و بیم وقوع منازعه نظامی را برانگیخته است.

خالد البوریك، نایب رئیس آرامكو برای امور تولید منطقه جنوبی اظهار داشت: این تاسیسات ۱۸ بار هدف حمله قرار گرفتند كه پنج مورد به برجهای تثبیت نفت و ۱۱ مورد به واحدهای جداسازی گاز طبیعی از نفت خام بود. حداقل سه برج لطمه شدیدی دیده اند و امكان دارد لازم باشد تعویض شوند.

تولید ابقیق قبل از این حملات حدود ۴.۹ میلیون بشكه در روز بود و امین ناصر، مدیرعامل آرامكو سه شنبه گذشته اظهار داشت: این تاسیسات حدود دو میلیون بشكه در روز فرآوری می كند و تا اختتام سپتامبر به سطح تولید قبل از حملات بازخواهد گشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آرامكو تولید مناطق فراساحلی خودرا افزایش داده و نفت سنگین بیشتری به مشتریانش عرضه می كند و همین طور از نفت موجود در مخازن برای تامین نیاز مشتریانش استفاده می نماید. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی سه شنبه گذشته گفته بود بعید است ظرفیت تولید ۱۲ میلیون بشكه در روز نفت آرامكو قبل از اختتام نوامبر بطور كامل احیا شود.

برخی از مفسرین اعتقاد دارند كه ارزیابی سعودی ها كاملا خوش بینانه است. بیورنار تونهاگن از شركت "ریستاد انرژی" اظهار داشت: بیش از اندازه هیجان زده نشوید! این ریسك واضح وجود دارد كه تولید نفت عربستان سعودی با وجود دستورالعمل خوش بینانه آرامكو، كندتر احیا شود. این شركت مشاوره اعلام نموده كه ۱.۶ میلیون بشكه در روز تولید نفت سبك "عرب لایت" و ۰.۳۵ میلیون بشكه در روز نفت فوق سبك "عرب اكسترا لایت تا اكتبر متوقف خواهد ماند.

طبق سناریوی احیای آهسته تر ریستاد انرژی، این تاسیسات تا اختتام سپتامبر تنها ۴۵ درصد ظرفیت فعال در مقایسه با ۴۰ درصد فعلی خواهد داشت و این ظرفیت تا اختتام اكتبر به ۶۵ درصد می رسد.

از سوی دیگر تحت سناریوی احیای سریع، ۶۵ درصد از ظرفیت تولید این تاسیسات تا اختتام سپتامبر و ۱۰۰ درصد تا اختتام اكتبر فعال خواهد بود.

منبع:

1398/06/30
15:36:35
5.0 / 5
4332
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس نو