با اعلام مركز آمار ایران:

تورم ۴۲ و هفت دهم درصد شد، روند كاهشی تورم نقطه ای و ماهانه

تورم ۴۲ و هفت دهم درصد شد، روند كاهشی تورم نقطه ای و ماهانه

به گزارش لباس نو نرخ تورم سالانه كشور در شهریور ماه ۹۸ برای خانوارهای كشور به ۴۲.۷ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۵ واحد درصد افزایش نشان داده است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، مركز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف كننده (نرخ تورم) مربوط به شهریور ۱۳۹۸ را اعلام نمود كه بر این اساس، نرخ تورم سالانه خانوار با رشد ۰.۵ درصدی به ۴۲.۷ درصد رسید؛ در عین حال اطلاعات این مركز نشان داده است كه نرخ تورم نقطه ای و ماهانه كاهش پیدا كرده است.
كاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در شهریور ماه ۱۳۹۸ به عدد ۳۵.۰ درصد رسیده است یعنی خانوارهای كشور به صورت میانگین ۳۵.۰ درصد بیشتر از شهریور ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالاها و خدمات یكسان» هزینه كرده ­اند.
نرخ تورم نقطه ای شهریور ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۶.۶ واحد درصد كاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۴۵.۲ و ۳۰.۷ درصد بوده و نرخ تورم نقطه ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل كاهش داشته است... این در شرایطی است كه نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل ۶.۳ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۸.۱ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۸.۰ واحد درصد كاهش داشته است.
كاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه شهریور ۱۳۹۸ به ۰.۵ درصد رسیده كه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۱ واحد درصد كاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۱.۴- درصد و ۱.۴ درصد بوده است.
این در حالی است كه نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۰.۶ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل ۰.۱ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۰.۰ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد كاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یك سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به ۴۲.۷ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۵ واحد درصد افزایش نشان داده است.
این در حالی است كه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۱.۹ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۷.۴ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

1398/07/02
13:58:12
5.0 / 5
4447
تگهای خبر: خدمات , خرید , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو