مركز آمار ایران اعلام كرد:

رشد ۳۳ درصدی تورم تولیدكننده محصولات مرغداری ها در تابستان

رشد ۳۳ درصدی تورم تولیدكننده محصولات مرغداری ها در تابستان

لباس نو: تورم تولیدكننده محصولات مرغداری های صنعتی در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل با رشد ۳۳.۶۱ درصدی مواجه گردید كه تورم گروه مرغ ۲۷.۳۵درصد و تورم گروه تخم مرغ هم ۵۵.۲۸ درصد است.به گزارش لباس نو به نقل از مركز آمار ایران، شاخص كل قیمت تولیدكننده محصولات مرغداری های صنعتی كشور (تورم) در تابستان سال ۱۳۹۷ به عدد ۳۵۴.۵۵ رسید كه ۲۷.۴۸ درصد نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) افزایش و ۳۳.۶۱ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، افزایش داشته است. گروه مرغ و تخم مرغ به ترتیب با افزایش ۳۰.۵۸ و ۲۳.۶۶ درصدی، افزایش ۲۷.۴۸ درصدی شاخص نسبت به فصل قبل را رقم زده­ اند.
همچنین گروه مرغ و تخم مرغ به ترتیب با ۲۷.۳۵ و ۵۵.۲۸ درصد افزایش، باعث افزایش ۳۳.۶۱ درصدی شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل شده ­اند. در صد تغییر شاخص در چهار فصل منتهی به تابستان ۱۳۹۷ نسبت به چهار فصل منتهی به تابستان ۱۳۹۶، معادل ۱۹.۳۲ درصد (تورم سالانه) بوده است.
شاخص استانی
بررسی شاخص قیمت تولیدكننده محصولات مرغداری های صنعتی كشور در تابستان ۱۳۹۷ نشان می ­دهد كه تمام استان های نسبت به فصل قبل با افزایش روبه رو بوده و بیشترین میزان افزایش به ترتیب مربوط به استان های گیلان و كردستان با ۵۸.۲۹ و ۵۷.۳۴ درصد می باشد. همینطور تمام استان های كشور نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته­ اند، به صورتی كه استان تهران با ۷۷.۲۲ درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به فصل مشابه سال قبل تجربه كرده است.
شاخص گروه ­های اصلی مرغ
در تابستان ۱۳۹۷ شاخص گروه مرغ به ۳۷۶.۷۵ واحد رسیده كه نسبت به فصل قبل ۳۰.۵۸ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۷.۳۵ درصد افزایش یافته است. همه اقلام این گروه شامل پولت، مرغ گوشتی و جوجه یكروزه به ترتیب ۲۸.۵۵، ۲۹.۰۱ و ۳۶.۷۱ درصد نسبت به فصل قبل افزایش داشته­ اند. همینطور پولت و مرغ گوشتی و جوجه یكروزه به ترتیب ۳۱.۴۷، ۲۳.۹۳ و۴۱.۰۲ درصد افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل داشته اند.
تخم مرغ
در تابستان ۱۳۹۷ شاخص گروه تخم مرغ به ۳۰۱.۵۶ واحد رسیده كه نسبت به فصل قبل ۲۳.۶۶ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۵.۲۸ درصد افزایش یافته است. در این گروه تخم مرغ نطفه­دار و تخم مرغ خوراكی به ترتیب ۱۸.۹۲ و ۲۷.۷۸ درصد نسبت به فصل قبل افزایش نشان داده است. همینطور اقلام مذكور نسب به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲.۵۷، ۸۰.۲۸ درصد افزایش داشته است.
همچنین در گروه سایر نیز، شاخص كود در تابستان ۱۳۹۷ به ۸۴۰.۶۹ واحد رسیده كه نسبت به فصل قبل ۵.۱۳ درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳.۲۰ درصد كاهش یافته است.

1397/08/14
13:30:41
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: تولید , صنعت , صنعتی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو