وزیر نفت خبر داد

سهمیه كارت سوخت جایگاه داران كاسته می شود

سهمیه كارت سوخت جایگاه داران كاسته می شود

لباس نو: وزیر نفت با اشاره به آخرین وضعیت كارت سوخت اظهار داشت: كاهش مقدار سوخت گیری با كارت سوخت جایگاه ها كاری است كه باید در این زمینه صورت گیرد، بدین جهت بزودی سهمیه كارت سوخت جایگاه داران به 15 تا 20 لیتر خواهد رسید.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در حاشیه مراسم امضای قرارداد ساخت الكتروپمپ های طرح انتقال نفت گوره - جاسك در جمع خبرنگاران با تاكید به این مساله كه این مساله به معنای سهمیه بندی نیست و هر فردی با كارت شخصی خود می تواند به هر مقدار كه می خواهد سوخت دریافت كند، اظهار داشت: كمتر از سه تا چهار درصد خودرو ها كه شامل كمتر از یك میلیون نفر می شوند، كارت سوخت ندارند اما حدودا برای همه خودرو های كلانشهرها كارت سوخت صادر شده و كارت هوشمند سوخت برخی افراد در باجه های پست مانده است كه باید آنرا دریافت نمایند.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار نمود: جهت شركت در دو اجلاس وزرای كشورهای صادركننده گاز و هفته انرژی روسیه به روسیه سفر می كنم و در مسكو با نواك، وزیر انرژی روسیه، درباره همكاریهای دو طرف گفت و گو خواهیم كرد.
وزیر نفت با اشاره به اینكه سامانه ای در این زمینه به وجود آمده كه افراد می توانند با مراجعه به آن از وضعیت كارت سوخت خودشان باخبر شوند، اظهار نمود: روزانه ۳۵ هزار كارت جدید برای افرادی كه كارت سوخت ندارند، صادر می شود و پیش بینی می نماییم كه نهایتا تا آخر مهر ماه همه افراد كارت سوخت داشته باشند.
وی اشاره كرد: لازم است همه افراد از كارت سوخت شخصی خودشان استفاده كنند كه اگر زمانی سهمیه بندی صورت گرفت، مشكلی برای این افراد به وجود نیاید.
نمی دانم چرا عده ای سوژه كیفیت سوخت را مطرح كرده اند
وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص وضعیت كیفیت سوخت و صحبت هایی كه در این زمینه مطرح می شود، اظهار داشت: در این زمینه شركت پالایش و پخش جواب داده است و ظاهرا سازمان استاندارد نیز نسبت به این مساله واكنش نشان داده اما در مجموع من نمی دانم چرا اینگونه است. هر زمان كه مسائل صنعت نفت آرام می شود، عده ای مسائلی را مطرح می كنند كه این آرامش را از بین ببرند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه آیا مشكل به وجود آمده در صادرات نفت عربستان تاثیری بر صادرات نفت ایران داشته است اشاره كرد: بنده از ابتدا نیز اعلام كردم كه عربستانی ها به سبب مسائل سیاسی این مساله را بسیار بزرگنمایی كردند و به هیچ وجه اوضاع اینگونه كه آنها مطرح كرده اند نبوده و به اعتقاد من این مساله تاثیری روی این مسئله نداشته است.
برنامه های وزارت نفت درباب گازهای فلر
وی در بخشی دیگر از صحبت های خود در مورد اقدامات وزارت نفت درباب گازهای فلر اظهار داشت: گازهای فلر دو بخش است. یك بخش مربوط به گازهای همراه می شود كه در شش منطقه اصلی ایلام، خوزستان، غرب فلات قاره و شرق فلات قاره موجود است كه این گازها همراه نفت هستند.
وی ادامه داد: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته بیشتر از ۹۵ درصد این گازها ظرف دو سال آینده جمع آوری خواهد شد و بعد از آن كه فرآورش صورت گرفت، قسمتی از این گازها به شبكه برای مصرف سوخت و بخش مهمتر كه شامل هیدروكربن های سنگین تر است به پتروشیمی ها داده خواهد شد.
وی با بیان این كه برای این مسئله قراردادهای مختلفی را در حال اجرا داریم اشاره كرد: یكی از بزرگترین طرح ها در این زمینه كه امسال به بهره برداری می رسد، طرح بیدبلند ۲ است كه حدود ۳.۵ میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده و الان در مراحل پایانی قرار گرفته است.
وی افزود: این طرح می تواند ۵۶ میلیون متر مكعب گاز را فرآورش كند، علاوه بر این یكی دیگر از گازهای مربوط به مربوط به فلرها در پارس جنوبی است. زمانی كه طراحی اول این طرح زده شد گمان نمی كردند كه بتوانیم پارس جنوبی را تا این میزان توسعه دهیم. بنا بر این میزان گاز خروجی این بخش بیش تر از میزان در نظر گرفته شده بود.
وی با بیان این كه علاوه بر این با نصب برخی تجهیزات در پالایشگاه ها و انجام اقداماتی در این عرصه نیز می توانیم میزان فلرها را كاهش دهیم اشاره كرد: طی این سال ها میزان خروجی گاز فلر در ۱۰ فاز اول كم شد و در فازهای دیگر نیز كاسته خواهد شد. با این وجود یك مقدار گاز باقی می ماند كه برای آن نیز طرحی را در نظر گرفته ایم.
وی با تاكید به این مسئله كه كلیات این طرح روز شنبه تصویب گردید، اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته این طرح ظرف یك ماه فعال می شود و امیدواریم كه از این طریق نیز بتوانیم اقدامات خوبی را در این عرصه انجام دهیم.
موافقت با ساخت دو پالایشگاه نفت در جاسك
وزیر نفت با اشاره به موافقت برای ساخت دو پالایشگاه در جاسك اظهار داشت: ظرفیت یكی از این پالایشگاه ها ۳۰۰ هزار بشكه است كه به ستاد اجرایی فرمان امام داده شده، همین طور یك پالایشگاه دیگر نیز كه از شركت های تابعه پتروشیمی باختر است، مجوز پالایشگاه ۱۵۰ هزار بشكه ای را داده ایم كه در واقع این یك پتروپالایشگاه است.
وی به صحبت هایی كه درباره سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد دلاری چینی ها در حوزه نفت و گاز می شود، واكنش نشان داد و اظهار داشت: بنده تابحال این صحبت ها را نشنیده ام و اینگونه است كه فردی چنین بحثی را مطرح می كند و بقیه افراد این صحبت ها را تكرار می كنند اما واقعیت این است كه اصلا چنین بحثی مطرح نشده و خود بنده نیز در یك روزنامه این مساله را مطالعه كردم و نمی دانم كه این افراد از كجا این صحبت ها را می آورند و این در حالیست كه یقین دارم چینی ها نیز چنین صحبتی را مطرح نكرده اند.
وی با اشاره به نقش استارت آپ ها در بومی سازی فناوری استخراج اظهار داشت: در شرایط فعلی زود است كه بخواهیم در مورد این مسئله صحبت نماییم. چونكه استارت آپ ها باید فعالیت خودرا آغاز و در این راه پروسه طولانی را سپری كنند. اما بطور كلی می توانم بگویم كه استارت آپ ها می توانند در این عرصه نقش داشته باشند.
او همینطور در بخش دیگری از صحبت های خود درباب امضای قرارداد امروز، اظهار داشت: هر چند این قرارداد در مقایسه با قراردادهای دیگر نفتی از لحاظ قیمتی بزرگ نیست اما برای شركت های ایرانی این قرارداد نقش ویژه ای دارد. از جانب دیگر با عنایت به اینكه این طرح جزء بسیار حساس یك پروژه بزرگ است می توان اظهار داشت كه این قرارداد نقش بسزایی خواهد داشت.
وی قیمت این قرارداد را ۷۰۰ میلیارد تومان دانست و اضافه كرد: برای ساخت ۵۰ پمپ این قرارداد امضا شده و تا كنون نیز در ایران چنین چیزی را شاهد نبوده ایم.
وی اشاره كرد: این قرارداد با سه شركت تبریزی منعقد شده و این شركت ها باید كمتر از یك سال و نیم دیگر این طرح را به ما تحویل دهند تا بتوان یك میلیون بشكه نفت را از گوره به جاسك با یك لوله ۴۲ اینچ كه در دست راه اندازی است منتقل كرد.
وی سرمایه گذاری كل كار را ۱.۸ میلیارد دلار دانست و اضافه كرد: یك پایانه عظیم در جاسك راه اندازی شده تا كشتی های عظیم اقیانوس پیما بتوانند در آنجا پهلو بگیرند و ما نفت را به آنها تحویل دهیم. البته طرح راه اندازی پالایشگاه و تاسیسات پتروشیمی نیز در جاسك دیده شده و این اصلی ترین و محوری ترین كاری است كه برای توسعه جاسك توسط دولت انجام می شود.
او همینطور اضافه كرد: علاوه بر این برای ساخت لوله ها نیز مقرر است ورق هایی را در ایران بسازیم كه این مسئله نیز برای نخستین بار در كشور است بدین جهت ۵۰ جبهه كاری در این عرصه مشغول به كار هستند و تا پیش از اختتام دولت این طرح فعال خواهد شد.
وی اظهار نمود: سفارش بنده به این شركت ها این است كه با جدیت كارشان را دنبال كنند. ما نیز در این عرصه به آنها كمك خواهیم كرد. یكی از دغدغه های آنها تامین ارز خصوصاً برای الكتروپمپ ها است كه در این عرصه نیز آنها را حمایت خواهیم كرد.
منبع:

1398/07/08
14:24:18
5.0 / 5
4863
تگهای خبر: توسعه , دلار , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو