رئیس سازمان دامپزشكی كشور اعلام كرد

تولید ۹۶ درصد نیاز دارویی حوزه دام و طیور در داخل كشور

تولید ۹۶ درصد نیاز دارویی حوزه دام و طیور در داخل كشور

به گزارش لباس نو رئیس سازمان دامپزشكی كشور اظهار داشت: تكنولوژی و دانش استفاده شده توسط داروسازان ملی به مرحله ای رسیده كه بیشتر از 96 درصد داروهای موردنیاز در حوزه های دام، آبزیان و طیور در كشور تولید می شود كه می تواند نیاز كشور را تأمین كند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشكی با حضور «علیرضا رفیعی پور» رئیس سازمان دامپزشكی كشور و دبیر كل كمیسیون آسیا، اقیانوسیه و خاور دور سازمان بهداشت جهانی دام (اُ آی ای) و «حمید زینالی» مدیركل جدید دامپزشكی استان قزوین انجام شد.

«علیرضا رفیعی پور» در این جلسه با اشاره به اینكه سازمان دامپزشكی در چارچوب طرح های مختلف برای مقابله و پیش گیری از بیماری های مشترك دام و انسان مسئولیت دارد، اظهار نمود: خوشبختانه با عنایت به فعالیت های صورت گرفته و اقدامات تشخیصی لازم توسط سازمان دامپزشكی شاهد كاهش بیماری های این دسته و كنترل آن در كشور هستیم.

وی اضافه كرد: طی دو سال قبل بیماری بین انسان و دام كاهش یافته به شكلی كه برای مثال ۲۰ تا ۳۰ درصد كاهش اپیدمی تب برفكی را در كشور داشتیم.

رئیس سازمان دامپزشكی كشور با بیان اینكه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن تولید مرغ در كشور داریم كه این میزان بیشتر از میزان مصرفی كشور است، اشاره كرد: هم اكنون با عنایت به مازاد تولید در كشور، بعنوان یكی از صادركنندگان مرغ در دنیا مطرح هستیم.

مازاد مرغ تولیدی كشور صادر می شود

وی افزود: امروز مازاد محصول مرغ تولیدی كشورمان به كشورهای عراق، عمان، افغانستان و قطر صادر می شود كه در كوشش برای افزایش كشورهای صادركننده هستیم.

این مسئول افزود: سوژه قیمت مرغ و طیور توسط سازمان پشتیبانی از مصرف كننده و تعزیرات تعیین می شود و باید در همه كشور بر حسب قیمت اعلامی مبادرت به فروش كنند.

وی افزود: اگر مردم مرغ و طیوری كه مجوزهای لازم را داشته باشد را تهیه كنند، نسبت به استفاده از آن اطمینان داشته باشند چونكه نظارت ها و كنترل های لازم در این عرصه انجام می شود.

۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار تن واردات گوشت داریم

دبیر كل كمیسیون آسیا، اقیانوسیه و خاور دور سازمان بهداشت جهانی دام با اشاره به تولید میزان گوشت قرمز در كشور عنوان كرد: هم اكنون ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن از گوشت موردنیاز در داخل كشور تولید می شود و در حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار تن نیز واردات گوشت داریم.

وی با اشاره به تولید واكسن برای مقابله با بیماری های مشترك انسان و طیور اظهار داشت: شركت های دانش بنیان در عرصه تولید واكسن ورود جدی پیدا كرده اند و در آینده نزدیك شاهد تولید بذر واكسن آنفولانزای پرندگان در یكی از مراكز تولیدی كشور خواهیم بود.

رفیعی پور اشاره كرد: تكنولوژی و دانش استفاده شده توسط داروسازان ملی به مرحله ای رسیده كه بیشتر از ۹۶ درصد داروهای موردنیاز در حوزه های دام، آبزیان و طیور در كشور تولید می شود كه می تواند نیاز كشور را تأمین كند.

این مسئول تصریح كرد: دشمن در راه دشمنی خود به دنبال مسیری است كه كمترین هزینه و بیشترین بازده را داشته باشد كه یكی از این روش ها حضور در جنگ بیوتروریسم است اما با عنایت به هوشیاری و بیداری فرزندان این ملت شرایطی از حملات بیوتروریسم دشمن ملاحظه نكرده ایم.

كاهش قاچاق دام در نیمه دوم سال ۹۷ نسبت به سال قبل

وی با اشاره به اینكه برای كنترل قاچاق دام تمام مسیرهای احتمالی مورد پیگیری و كنترل قرار می گیرد، اضافه كرد: اگر دامی هویت دار نباشد بعنوان قاچاق مطرح می شود و خوشبختانه با عنایت به اقدامات انجام شده و پیگیری های لازم شاهد كاهش قاچاق دام طی نیمه دوم سال ۹۷ نسبت به سال قبل بودیم.

رئیس سازمان دامپزشكی كشور درانتها عنوان كرد: هر سال ۱۴۰ هزار تن سقف واردات گوشت در كشور است كه بر طبق پروتكل های معین عمدتاً از كشورهای برزیل، نیوزیلند، كشورهای اروپایی، قزاقستان، ارمنستان به كشور وارد می شود.

منبع:

1398/07/17
22:12:01
5.0 / 5
4333
تگهای خبر: تولید , فروش , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو