رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق سمنان:

آمار درستی از برگشت ارز به كشور حاصل از صادرات عنوان نمی گردد

آمار درستی از برگشت ارز به كشور حاصل از صادرات عنوان نمی گردد

به گزارش لباس نو رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق سمنان با اشاره به نقدهای زیادی از جانب فعالان بخش خصوصی درباره ارز بازگشتی از فعالیت صادراتی، اظهار داشت: آمار درستی از برگشت ارز حاصل از صادرات عنوان نمی گردد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، مهدی حداد بامداد شنبه در یازدهمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان به میزبانی این اتاق، درباره نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات، بیان كرد: نقدهایی از جانب فعالان بخش خصوصی با مبحث عدم تمكین بانك ها از قوانین و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادركنندگان عنوان می شود.
وی اضافه كرد: نكته پراهمیت این است كه مسؤلان مختلف در هیئت دولت، آمار درستی از برگشت ارز حاصل از صادرات عرضه نمی كنند از جانب دیگر صادركنندگان ارز حاصل از صادرات خویش را فقط در سامانه «نیما» اظهار نمی كنند بلكه بخشی از ارز را در سامانه «ثنا» اظهار و یا از واردات در مقابل صادرات استفاده می نمایند.
رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق سمنان افزود: صادركنندگان محصولات كشاورزی تنها قشری هستند كه كالای خویش را بدون واردات در كشور تولید و صادر می كنند پس لازم است كه صادرات در این بخش جدی گرفته شود از این منظر، برنامه ریزی ارزی مقوله بسیار مهمی است، بانك مركزی برگشت ارز حاصل از صادرات را به صورت بخشی و رشته فعالیت برنامه ریزی نكرده است.
ارائه زمین از جانب سازمان زندان ها برای سرمایه گذاری
رئیس اتاق بازرگانی سمنان هم در این جلسه بابیان اینكه مفهوم استاندارد فراتر از حوزه تولید مفهوم می شود، اظهار داشت: استاندارد در مسئولیت اجتماعی خلاصه می شود بنابراین مبانی كه در اسلام به آن سفارش شده مثل نوع دوستی، انجام كار درست، متعهد بودن به قول، قرار و اخلاق مناسب كسب كار و... دارای اهمیت هستند اما متأسفانه در این سال ها در مقوله استاندارد رفتاری، گرفتار فاصله بسیار با وضع مطلوب هستیم.
علی اصغر جمعه ای در دیگر بخش سخنان خود با اشاره به قانون برنامه ششم بند پ تبصره ۱۱۳ تصریح كرد: طبق این بند سازمان زندان ها خیلی از املاك و مستغلات خویش را با شرایط ویژه به بخش خصوصی واگذار می كند لیكن این فرصت فراهم شده تا فعالان اقتصادی ضمن مطالعه دقیق بتوانند در این عرصه سرمایه گذاری كنند.
حمید علوی رئیس كمیسیون صنعت و معدن اتاق سمنان هم در این جلسه اظهار داشت: صادركنندگان معتقد هستند كه ۹۸ درصد ارز حاصل از صادرات به كشور برگشت می خورد، بسیار از كالاهای ما آن قدر پرارزش هستند كه خریداران بین المللی از بازار تهران ارز را تهیه و به صادركنندگان عرضه می كنند حال آنكه بسیار از دلارهای زیرزمینی و پنهان از این كانال به چرخه كشور اقتصاد و بانك باز می گردد.

1398/08/06
10:34:08
5.0 / 5
4826
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس نو