تولید نفت اوپك افزایش یافت

تولید نفت اوپك افزایش یافت

به گزارش لباس نو نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپك تحت تأثیر بهبود سریع تولید نفت عربستان سعودی، در اكتبر از پایین ترین حد خود در هشت سال قبل بهبود یافت.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد اوپك كه متشكل از ۱۴ عضو است، در ماه میلادی جاری ۲۹.۵۹ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرده كه ۶۹۰ هزار بشكه در روز بالاتر از آمار بازنگری شده سپتامبر بوده است. تولید این گروه در سپتامبر به پایینترین حد از سال ۲۰۱۱ سقوط كرده بود.

در ابتدا انتظار می رفت احیای تولید نفت عربستان كه بعد از حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی این كشور نیمی كاهش پیدا كرده بود، ماهها زمان ببرد و قیمت نفت در واكنش به این رویداد به ۷۲ دلار جهش پیدا كرده بود اما بعد از بهبود تولید این كشور به ۶۰ دلار در هر بشكه بازگشت. مفسرین انتظار دارد عربستان سعودی به اقدامات خود برای مدیریت بازار ادامه دهد.

اوپك، روسیه و چند تولیدكننده دیگر خارج از اوپك معروف به اوپك پلاس از اول ژانویه امسال تولیدشان را به میزان ۱.۲ میلیون بشكه در روز محدود كرده اند. سهم اوپك از این محدودیت عرضه، حدود ۸۰۰ هزار بشكه در روز است كه بر عهده ۱۱ عضو آن است و ایران، لیبی و ونزوئلا از مشاركت در این پیمان معاف هستند.

نرخ پایبندی ۱۱ عضو اوپك به این پیمان كه مقرر است تا مارس سال ۲۰۲۰ اجرا شود، از سطح توافق شده فراتر رفته است. نرخ پایبندی این گروه در سپتامبر به ۲۲۲ درصد جهش پیدا كرده بود اما در اكتبر كه تولید نفت عربستان بهبود یافت به ۱۴۰ درصد كاهش پیدا كرد.

بزرگترین كاهش تولید اوپك مربوط به اكوادور بود كه فروش نفتش را در نهم اكتبر به سبب توقف فعالیت ۲۰ میدان نفتی در بحبوحه ناآرامی های داخلی مقابل تدابیر ریاضت اقتصادی دولت متوقف كرده بود. شركت دولتی پترواكوادور صادرات نفت خودرا در ۲۰ اكتبر ازسرگرفت.

بر اساس نظرسنجی رویترز، عربستان سعودی در اكتبر ۹.۹۰ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرد كه ۸۵۰ هزار بشكه در روز بالاتر از سپتامبر بود. قبل از حملات ماه سپتامبر نیز این كشور با هدف تقویت قیمتها، تولید خودرا بیش از اندازه مقرر محدود كرده بود.

ونزوئلا كه با تحریمهای آمریكا مقابل شركت نفتی دولتی PDVSA مواجه می باشد، موفق شد تولیدش را اندكی افزایش دهد. یك مجتمع پالایش داخلی تولیدش را ازسرگرفت و صادرات این كشور در اكتبر افزایش یافت. تولید لیبی و ایران نیز تغییر چندانی نداشت.

به گفته معامله گران، صادرات نفت امارات متحده عربی افزایش پیدا كرد اما تولید این كشور در اكتبر تنها اندكی رشد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، نیجریه كه همواره بالاتر در سقف تولید اوپك، نفت تولید كرده است در اكتبر نیز به همین روند ادامه داد با این وجود نرخ پایبندی این كشور به سبب دریافت سقف تولید بالاتراز سوی اوپك، اندكی بهبود پیدا كرد.
1398/08/10
13:46:15
5.0 / 5
4486
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس نو