رئیس كمیسیون برنامه مجلس:

مالیات سود سپرده منتفی است

مالیات سود سپرده منتفی است

به گزارش لباس نو رئیس كمیسیون برنامه، بودجه مجلس با اشاره به اینكه دریافت مالیات از سود سپرده های بانكی منتفی است، اظهار داشت: دولت، معافیت های زائد مالیاتی را به مجلس شورای اسلامی اعلام نماید تا حذف شوند.به گزارش لباس نو به نقل از صدا و سیما، غلامرضا تاجگردون در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به تاكید رهبر معظم انقلاب بر اصلاح ساختار بودجه تصریح كرد: دولت در این مدت، گزارش های گوناگونی عرضه كرد و این مورد در چندین جلسه عنوان شد. برخی موارد احتیاج به تصویب قانون دارد، اما برخی موارد را دولت راسا می تواند اجرا نماید.
رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینكه اصلاحات ساختاری در بودجه هم مطرح است، اظهار داشت: تابحال چیزی بعنوان لایحه اصلاح ساختار بودجه، تصویب نشده است.
وی افزود: قوانین موجود كشور در بخش بودجه، متعارض و دستگاه های متولی هم زیاد هستند؛ اختیارات گوناگونی به دستگاه های اجرایی در قوانین مختلف داده شده است، اما آنها به اصلاحات ساختاری و جابهجایی وظایف، تن نمی دهند.
تاجگردون درباره نحوه تصمیمات شورایعالی هماهنگی اقتصادی درباره بودجه، اضافه كرد: در بدو ورود، كاركرد و تصمیمات اقتصادی این شورا خوب بود، اما در بخش اصلاح ساختار بودجه، مشكلاتی وجود دارد.
وی درباره تدوین بودجه دو ساله هم اظهار داشت: بر مبنای قانون، بودجه، یك ساله است و نمی توان آنرا برای دو سال تصویب كرد، اما بودجه را می توان به صورت كلی و افق چشم انداز مانند برنامه های پنج ساله توسعه كشور، دو ساله ارائه نمود.
تاجگردون اضافه كرد: درباره لایحه بودجه نمی توان مغایر قانون اساسی عمل كرد و موارد متعارض با قانون اساسی در مجلس تصویب نخواهد شد.
كنترل نرخ ارز طی ۸ ماه گذشته
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دولت اختیارات خوبی را به بانك مركزی داده است تا سیاست های بازار باز را اعمال نماید و اگر شرایط را بگونه ای دید كه می تواند اوراق منتشر و پول جمع كند و آنرا به دولت بدهد و ارز برای خود بردارد، این كار را انجام می دهد.
تاجگردون اضافه كرد: بانك مركزی در ۸ ماه اخیر با تدبیر خوبی عمل و نرخ ارز و تورم را كنترل كرد.
وی با اشاره به اینكه لایحه بودجه ۹۹، زیاد نمی تواند اثرات ضد ركودی داشته باشد، اظهار داشت: به راحتی نمی توان از ركود حاكم بر جامعه خارج شد.
تسویه ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی ها

تاجگردون با اشاره به اینكه كاهش بدهی دولت به بانك ها به سختی در حال انجام می باشد، اضافه كرد: بازار تسویه در وزارت امور اقتصادی و دارایی و خزانه شكل گرفته است.
وی با اشاره به اینكه مجلس شورای اسلامی تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مجوز تسویه بدهی ها را داده است‏، افزود: سال گذشته حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان تسویه انجام شد و امسال هم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تسویه بدهی ها صورت خواهد گرفت.
باید معافیت های مالیاتی زائد حذف شوند
رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی با تحقق نظام جامع مالیاتی فاصله دارد و روند، كند و آزاردهنده شده است.
تاجگردون با اشاره به اینكه باید پایه های جدید مالیاتی تعریف شود، اضافه كرد: برخی ها فكر می كنند برای افزایش درآمدهای مالیاتی، حتما باید نرخ های مالیاتی افزایش یابد در حالیكه این گونه نیست و معافیت های گسترده ای داریم.
وی افزود: دولت، معافیت های زائد مالیاتی را به مجلس شورای اسلامی اعلام نماید تا حذف شوند.
تاجگردون درباره دریافت مالیات از سود سپرده ها هم اظهار داشت: این بحث، كاملا منتفی است. در كشورمان كه نرخ تورم ۴۰ درصد است و سود سپرده حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد است اگر بخواهیم از سود سپرده ها در كشورمان مالیات بگیریم پول ها از سیستم بانكی خارج می شود ازاین رو این كار صورت نمی گیرد.

1398/08/15
20:09:02
5.0 / 5
4371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لباس نو