۱۰ كشور در صف انتظار برای سرمایه گذاری در بنادر ایران

۱۰ كشور در صف انتظار برای سرمایه گذاری در بنادر ایران

به گزارش لباس نو مدیركل موافقتنامه های بین المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود كه ۱۰ كشور در صف سرمایه گذاری در بنادر ایران قرار دارند و در این میان بنادر چابهار، رجایی و امام خمینی (ره) در مركز توجه قرار دارند.


محمد سعید اصل سعیدی پور در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: پتانسیل های بسیار مناسبی در زمینه سرمایه گذاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی در بنادر كشور وجود دارد و تا كنون هزاران میلیارد تومان از زمان آغاز سرمایه گذاری ها به بنادر كشور جذب شده است اما همچنان موارد گوناگونی در این زمینه دخیل هستند و بنابراین علیرغم این كه بنادر ایران هم اكنون در اوج رشد و بالندگی قرار دارند، كشورهای دنیا ترجیح می دهند در جایی سرمایه گذاری كنند كه اطمینان خاطر بالاتری نسبت به وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه كشورهای بسیاری علاقمند به سرمایه گذاری در بنادر ایران هستند، اضافه كرد: تا كنون بیشتر از ۱۰ كشور اروپایی، آسیایی، خاورمیانه ای و غیره ابراز علاقه و تمایل برای سرمایه گذاری در بنادر ایران كرده اند و در صف سرمایه گذاری هستند، اضافه كرد: آنها غالباً منتظرند تا ببینند شرایط تحریم ها چگونه پیش می رود یا آنكه بگونه ای در بنادر كشور سرمایه گذاری كنند تا كشور و شركت های شان با مشكل مواجه نشود.
مدیركل موافقتنامه های بین المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی افزود: كشورهایی مانند افغانستان، هند و تركیه تمایل بسیار بالایی برای سرمایه گذاری در بندر چابهار از خود نشان دادند كه البته در این میان افغانستان و هند با یكدیگر رقابت بیشتری دارند. البته آنها هیچ مشكلی برای این كه اعلام كنند كه می خواهند در چابهار سرمایه گذاری كنند، ندارند.
سعیدی پور همینطور درباره علت بسته نشدن قرارداد برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی در بنادر كشور اظهار داشت: تحریم های ظالمانه یكی از دلایلی است كه كشورها و شركت های مختلفی كه می خواهند در بنادر ایران سرمایه گذاری كنند را مردد می كند و بنابراین آنها احتیاط هایی دارند اما تابحال بیشتر از ۱۰ كشور در صف سرمایه گذاری هستند. همینطور برخی قوانین بالادستی داخلی هم محدودیت هایی برای سرمایه گذاری خارجی بوجود آورده و بنابراین سرمایه گذاران خارجی غالباً تلاش دارند از راه كانال های ایرانی شان این سرمایه گذاری ها را انجام دهند تا بتوانند بهتر از سرمایه خود منتفع شوند چون كه قوانین داخلی ما برای سرمایه گذاری خارجی چندان چالاك و چابك نیست.
وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده سرمایه گذاری خارجی در بنادر كشور با عنایت به جذابیت های بالای آنها اظهار نمود: بنادری مانند بندر چابهار، بندر شهید رجایی و بندر امام خمینی در صدر توجهات برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی قرار دارند و از جانب دیگر هم می توان به چهار شهر لجستیك تعریف شده تهران، رجایی، چابهار و امام خمینی در سند لجستیك كشور اشاره نمود كه ظرفیت های بسیار خالی بر طبق این سند ملی وجود دارد كه هنوز ریالی به آن تزریق نشده است و صدها میلیارد دلار پتانسیل اولیه در آنها وجود دارد.
مدیركل موافقتنامه های بین المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: بیشتر از ۴۵۰ میلیون نفر در منطقه خاورمیانه زندگی می كنند و ایران با ۱۵ كشور مختلف مرز آبی و خشكی مشترك دارد و همین این مساله سبب می شود كه نسبت به آینده سرمایه گذاری خارجی در بنادر مختلف كشور خوشبین باشیم چون كه در همین سال هایی كه تحریم ها به صورت ظالمانه اعمال شده است بنا در كشور بهترین عملكرد را داشته اند و حتی تحریم كننده ها هم تصورش را هم نمی كردند.
منبع:

1398/08/16
11:20:39
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: توسعه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس نو