اخبار تازه از خصوصی سازی شركت های دولتی

اخبار تازه از خصوصی سازی شركت های دولتی

به گزارش لباس نو وزیر امور اقتصاد و دارایی از خصوصی سازی برخی شركت های دولتی اطلاع داد كه جزئیات آنها در هفته آینده منتشر می شود و پیش بینی نمود كه روند كاهند تورم تا آخر سال ادامه دار باشد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در یك برنامه رادیویی با اشاره به اینكه نقطه مطلوب اقتصادی در شرایط تحریم نقاطی است كه در سیاست های كلی قانون برنامه ششم توسعه به تصویر كشیده شده است، اظهار نمود: در این برنامه رشد اقتصادی حداقل هشت درصد و نرخ بیكاری تك رقمی در نظر گرفته شده است؛ با این وجود ما به این شرایط دست پیدا نكردیم و در شرایطی كه با تحریم مواجه هستیم انتظار هم نمی رفت كه به همه اهداف این برنامه برسیم.
او همینطور با اشاره به استفاده ۶۰ میلیارد دلاری از منابع خارجی و سرمایه گذاری ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در كشور كه در قانون برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: در شرایطی كه با اعمال انواع محدودیت ها در ورودی منابع مواجه می شویم، نمی توانیم تصور به تحقق این اهداف داشته باشیم؛ بنابراین می توان گفت با نقطه مطلوب فاصله داریم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه با اشاره به صادرات غیر نفتی ۲۴.۵ میلیارد دلاری در هفت ماهه امسال اظهار داشت: صادرات غیر نفتی در این مدت نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۱۰ درصد از نظر وزنی افزایش داشته كه با وجود شرایط تحریم و تحمیل مضایق، قابل توجه و تقدیر است.
دژپسند همینطور تصریح كرد كه منظور او از عبارت "عبور از تلاطم" كه در روز ۱۳ آبان مطرح كرده بود، تلاطم در بازارهای ارز، طلا و كالا بوده كه در مرداد و مهرماه سال قبل شرایط متلاطمی داشتند، اما هم اكنون شرایط مانا و پایداری در این بازارها حاكم شده است.
شتاب تورم گرفته می شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سؤال كه چگونه می توانیم از ركود ناشی از افزایش هزینه های تولید عبور نماییم، اظهار داشت: با عنایت به اینكه ۸۳ تا ۸۷ درصد واردات ایران را كالاهای واسطه ای و سرمایه ای و مواد اولیه می سازند، طبیعی است كه سه برابر شدن نرخ ارز منجر به افزایش هزینه های تولید و این مورد به شاخص خرده فروشی هم منتقل شود؛ اما افزایش هزینه تولید دقیقا به نسبت افزایش نرخ ارز صورت نگرفته، چونكه فقط بخشی از هزینه های تولید در ایران وابسته به نرخ ارز است.
وی با اشاره به كاهنده شدن روند تورم در خرده فروشی ها طی تیر و مرداد سال جاری، اعلام نمود: غالب موسسه های كارشناسی و دستگاه هایی كه با مدل پیشبینی كار می كنند، معتقدند كه روند كاهنده تورم تا آخر سال ادامه خواهد داشت و شتاب تورم گرفته می شود.
همینطور به قول این مقام مسئول برآوردها نشان داده است كه رشد اقتصادی غیرنفتی در نیمه اول امسال مثبت بوده است.
جزئیات خصوصی سازی های جدید هفته آینده منتشر می شود
دژپسند در انتها از خصوصی سازی برخی شركت های دولتی اطلاع داد و اظهار داشت: در ایام آینده در راه واگذاری شركت های دولتی گام بزرگی برمی داریم و امیدوارم كه این مورد در هفته آینده اعلام عمومی شود.
او همینطور اظهار داشت كه مقرر است روش خصوصی سازی های جدید تغییر كند.1398/08/25
01:38:12
5.0 / 5
4378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو