معاون سازمان برنامه و بودجه:

بهره مندی ۲۳ برابری دهك اول از یارانه بنزین نسبت به دهك دهم

بهره مندی ۲۳ برابری دهك اول از یارانه بنزین نسبت به دهك دهم

به گزارش لباس نو معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: از یارانه بنزین، دهك اول در مقایسه با دهك دهم، ۲۳ برابر بیشتر برخوردار می شود، ازاین رو بسیاری معتقد بودند كه باید یارانه، عادلانه توزیع شود.به گزارش لباس نو به نقل از صدا و سیما، سید حمید پورمحمدی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری تصریح كرد: بعد از افزایش قیمت بنزین، برای رفاه حال مردم سهمیه هایی برای تاكسی ها همچون تاكسی های اینترنتی و سرویس های مدارس در نظر گرفته شد كه روی كرایه ها اثری نداشته باشد.
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه همه منابع حاصل از تفاوت قیمت ناشی از افزایش قیمت بنزین را در حسابی در نزد خزانه نگهداری می كند و آنرا عینا به حدود ۶۰ میلیون نفر در چارچوب حدود ۱۸ میلیون خانوار تقدیم می كند.
دهك اول ۲۳ برابر بیشتر از دهك دهم از یارانه بنزین برخوردار است
پورمحمدی درباره میزان تورم احتمالی ناشی از افزایش قیمت بنزین با اشاره به اینكه نظرات مختلفی در اینباره مطرح گردیده است، اظهار داشت: با عنایت به اختلاف قیمت بنزین در كشورمان نسبت به منطقه، یارانه ای كه برای بنزین داده می شود، عادلانه توزیع نمی گردد و از این یارانه، دهك اول در مقایسه با دهك دهم، ۲۳ برابر بیشتر برخوردار می شود، ازاین رو بسیاری معتقد بودند كه باید این موضوع، اصلاح و یارانه، عادلانه توزیع شود.
تفاوت قیمت بنزین در ایران و كشور همسایه ۱۵ هزار تومان است
وی افزود: دیدگاه دیگر این بود كه زمانی كه تفاوت قیمت بنزین در كشورمان با كشور همسایه بیشتر از ۱۵ هزار تومان است طبیعتا قاچاق آن زیاد می شود و نباید زمینه قاچاق را فراهم نماییم.
پورمحمدی افزود: نظر دیگر این بود كه با اصلاح قیمت بنزین، استفاده از خودرو های گازسوز و برقی، بیشتر و آلودگی هوا كم می شود.
از ۱۵ بار افزایش قیمت بنزین ۸ مرتبه افزایش تورمی نداشت
وی اظهار داشت: بعد از انقلاب، ۱۵ بار افزایش قیمت بنزین داشتیم كه از این تعداد ۸ مرتبه هیچ اثر تورمی ملموس و افزایش سطح قیمتی كالاها نداشت و در ۵ مرتبه هم تورم حدود یك تا ۲ درصد و در بعضی موارد هم حتی كاهشی بوده است.
۶ میلیون خانوار از ۲۴ میلیون خانوار احتیاج به یارانه حمایتی ندارند
معاون اقتصاد و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه افزود: از حدود ۲۴ میلیون خانوار ایران فقط ۶ میلیون خانوار به دلیل درآمد بالایی كه دارند از یارانه برخوردار نیستند و ۱۸ میلیون خانوار بقیه كه شامل طبقات متوسط و طبقه با درآمد كم هستند، از این یارانه برخوردار می شوند، به عبارتی تفاوت قیمت بنزین، كاملا بین افشار ضعیف و طبقه متوسط، توزیع می شود.
وی اظهار داشت: برای طبقات بالای درآمدی هم ساز و كاری در نظر گرفته شده است كه اگر اشتباهی شد به راحتی بتوانند اعتراض كنند و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به این مورد رسیدگی می كند و یارانه آنها برقرار می شود.
طرح گشت های كنترل تا آخر سال ادامه دارد
یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی هم با حضور در این برنامه با تاكید بر اینكه خیال مردم از بابت آرامش بازار و تامین كالا راحت باشد، اظهار داشت: كمبود هیچ كالایی در كشور نخواهیم داشت.
رایگانی اضافه كرد: از روز نخست اجرای طرح مدیریت مصرف، به مدیران تعزیرات حكومتی سراسر كشور ابلاغیه های اعلام گردید و با دستور وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حكومتی، تمهیدات اولیه اندیشیده شد.
وی با اشاره به اینكه مقررات لازم اجرایی شد و گشت های كنترل و نظارت بر بازار را دو برابر كردیم، اظهار داشت: این طرح جدید كه از روز شنبه شروع شد تا یك ماه ادامه دارد و بعد از آن هم رصد و كنترل و نتیجه گیری می نماییم و این طرح را تا آخر سال ۱۳۹۸ ادامه خواهیم داد.
رایگانی اضافه كرد: بازار آرام است و مشكل خاصی در كشور نداریم.
ارسال روزانه ۸۰۰ پیام شكایت به سازمان تعزیرات
سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی در ادامه با اشاره به اینكه سازمان تعزیرات حكومتی با همكاری مردم تجربه های خوبی در مبارزه با احتكار و گران فروشی دارد، اظهار داشت: حالا هم با همكاری مردم و دستگاه های مرتبط می توانیم اوضاع را كنترل نماییم و طبق قانون، مانع احتكار و گران فروشی و سوءاستفاده برخی افراد می شویم.
رایگانی افزود: بر مبنای قوانین موجود بین ۱۰ تا ۷۰ درصد كالای احتكار شده را جریمه و به عرضه آن اجبار می نماییم.
وی با اشاره به اینكه سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان بر تولیدكننده ها نظارت خواهد كرد، اظهار داشت: همه واحدهای تولیدكننده موظف می باشند تولیدات خویش را با هماهنگی این سازمان، عرضه كنند و این سازمان بر آنها نظارت خواهد نمود.
رایگانی با اشاره به اینكه سازمان تعزیرات حكومتی با سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان تعامل دارد، اضافه كرد: آنها تخلفات تولیدكننده را به شعب این سازمان ارجاع می دهند و به آن رسیدگی می نماییم.
وی با اشاره به اینكه بنكداران هم اتحادیه دارند، اظهار داشت: این اتحادیه هم با سازمان تعزیرات حكومتی تعامل نزدیكی دارد و گشت های نظارتی مشتركی را برگزار می نماییم.
رایگانی اضافه كرد: شعب تعزیرات حكومتی، تخلفات مربوط به اصلاح مصرف سوخت و پرونده های مربوط به سهمیه بندی بنزین را خارج از نوبت رسیدگی و حداكثر در مدت یك هفته حكم صادر می كنند.
وی با اشاره به اینكه روزانه فقط در شهر تهران ۷۰۰ تا ۸۰۰ پیام شكایت به سازمان تعزیرات حكومتی ارسال می شود، افزود: این پیام ها دسته بندی و به شعب تخصصی ارجاع و بر مبنای اولویت، رسیدگی می شود.
سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی با اشاره به اینكه تعامل این سازمان با اتحادیه ها، روزانه است، اظهار داشت: گشت های نظارتی مشترك داریم.
رایگانی با اشاره به اینكه سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات، شبانه روزی آماده دریافت گزارش ها و شكایات مردم است، اضافه كرد: همه مردم از سراسر كشور می توانند با این سازمان در ارتباط باشند.
تخصیص سهمیه به سرویس مدارس
مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاكسیرانی كشور هم با حضور در این برنامه اظهار داشت: به واسطه افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی و تمهیداتی كه اندیشیده شد مجموعه دولت این انتظار را از حوزه تاكسیرانی داشت كه افزایش قیمت شكل نگیرد و این مورد به همه سازمان های تاكسیرانی در سراسر كشور ابلاغ و همراهی لازم انجام شد.
ضامنی اضافه كرد: امروز طبق گزارش ها، حوزه های تاكسیرانی مانند قبل مشغول عرضه خدمت بودند و فقط در تهران به دلیل بارندگی و آب و هوا مشكلاتی وجود داشت، اما در بخش تاكسیرانی، خدمات به خوبی عرضه شد.
وی با اشاره به اینكه بازرسان سازمان های تاكسیرانی در شهرها بر امور تاكسیرانی نظارت می كنند، اظهار داشت: شهروندان در صورت وقوع تخلف می توانند موارد را به شماره های اعلام شده اطلاع دهند.
مدیرعامل اتحادیه تاكسیرانی كشور هم اظهار داشت: سهمیه تاكسی های با سوخت بنزین، ۴۰۰ لیتر و تاكسی های دو گانه سوز ۲۰۰ لیتر در ماه در نظر گرفته شد كه كافی نبود و با مسؤلان ذیربط در اینباره رایزنی و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.
ضامنی افزود: در حوزه تاكسی های دوگانه سوز سهمیه از ۲۰۰ به ۲۵۰ لیتر و سهمیه خودرو های ون از ۴۰۰ به ۶۰۰ لیتر افزایش یافت و برای ناوگان فعال در بخش سرویس مدارس، سهمیه ای در نظر گرفته نشده بود كه با عرضه علل، برای آنها سهمیه در نظر گرفته شد.
وی اظهار داشت: گوش شنوا در دولت وجود دارد و حرف ها و علل ما را شنیدند و از دولت بخصوص وزارتخانه های كشور و نفت تشكر می نماییم.
ضامنی اضافه كرد: در بخش سرویس مدارس سهمیه ای تخصیص داده نشده بود، اما با پیگیری ها، به آنها سهمیه تخصیص داده شد.
وی افزود: لازم است افراد فعال در این بخش حتما در سامانه ملی پایش حمل و نقل دانش آموزی نام نویسی كنند تا پیمایش آنها رصد و متناسب با آن، سهمیه سوخت به آنها تخصیص داده شود.
ضامنی با اشاره به اینكه ناوگان تاكسیرانی به اندازه كافی در كشور وجود دارند و در حال خدمت هستند، اضافه كرد: شهروندان تخلفات را به سازمان تاكسیرانی منعكس كنند.
تاكنون افزایش قیمتی گزارش نشده است
عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت همینطور با تاكید بر اینكه تامین كالاهای اساسی و دیگر كالاها در شرایط كاملا خوبی است، اظهار داشت: كشور از نظر ذخایر راهبردی در بهترین شرایط است و با عنایت به سامانه جامع تجارت، تولید و واردات كالا از مرحله ترخیص تا عرضه در شبكه های خرد، رصد می شود.
این مقام مسئول اضافه كرد: بعد از اعلام نرخ جدید بنزین، جلسه تنظیم بازار به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور همه اعضاء برگزار و تصمیمات لازم گرفته شد و متناظر همین جلسه را استانداران سراسر كشور برگزار كردند.
وی با اشاره به اینكه این جلسات ادامه دارد، افزود: تصمیماتی در سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان هم گرفته شد تا با همكاری دیگر سازمان های نظارتی، بازار را پایش و رصد كنند و مانع ایجاد خلل در عرضه و توزیع كالا شوند.
قبادی افزود: تابحال افزایش قیمت یا كمبود كالا گزارش نشده است.
نرخ بنزین روی نرخ كالاهای اساسی تاثیری ندارد
وی اظهار داشت: در شرایط فعلی، افزایش نرخ بنزین بر روی نرخ كالاهای اساسی، هیچ تاثیری ندارد و اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به كالاها كماكان ادامه دارد و ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته به كالاهای اساسی، ارز تخصیص داده شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: به صورت روزانه ۱۰۰ قلم كالا را رصد می نماییم.
قبادی با اشاره به اینكه همه دستگاه ها به صورت ویژه برای تنظیم بازار، پای كار هستند‏، افزود: اگر تاثیرات روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین كنترل شود، در عالم واقع، این افزایش قیمت تأثیر آن چنانی بر سفره مردم و افزایش قیمت دیگر كالاها نخواهد داشت.
مدیر عامل تاكسی اینترنتی تپسی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینكه برای این تاكسی ها هم سهمیه بنزین در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در آخر هر ماه تا سقف ۳۰۰ لیتر با عنایت به میزان پیمایش، ما به التفاوت قیمت به آنها پرداخت می شود.
میلاد منشی پور اضافه كرد: ناهماهنگی هایی وجود دارد كه در حال رایزنی هستیم، اما با عنایت به اختصاص سهمیه به تاكسی های اینترنتی، نرخ كرایه ها افزایش نخواهد یافت.


منبع:

1398/08/28
08:22:13
5.0 / 5
4523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو