رشد باردیگر معاملات مسكن در پاییز

رشد باردیگر معاملات مسكن در پاییز

لباس نو: دومین رشد ماهیانه تعداد معاملات مسكن شهر تهران در دومین ماه از فصل پاییز رقم خورد؛ مطابق آمار، آبان ماه امسال معاملات ملك در پایتخت 17 درصد نسبت به مهرماه افزایش یافته اما كارشناسان چشم انداز افزایش قیمت برای بازار مسكن متصور نیستند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، آمار نشان میدهد در آبان ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۷۴۵ فقره معامله ملك در شهر تهران انجام شده كه نسبت به ماه قبل ۱۷ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸ درصد كاهش نشان میدهد. در بخش اجاره نیز در آبان ماه امسال ۱۰ هزار و ۱۳۲ اجاره نامه در پایتخت به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱ و ۱۷ درصد كاهش یافته است.
آمار به دست آمده از اتحادیه مشاوران املاك از آن حكایت می كند كه با وجود افزایش ماهیانه معاملات در تهران، در كل كشور قراردادهای خرید و فروش با ثبات ماهیانه همراه بود. آبان ماه ۱۳۹۸ در كل كشور ۲۷ هزار و ۹۵۹ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰ درصد كم شد. هم چنین در آبان ماه سال جاری ۳۶ هزار و ۸۸۸ قرارداد اجاره در كل كشور به امضا رسیده كه نسبت به مهرماه امسال ۲۱ درصد و نسبت به آبان ماه پارینه ۸ درصد كاهش نشان میدهد.
اما رشد ۱۷ درصدی ماهیانه معاملات مسكن شهر تهران در شرایطی اتفاق افتاده كه مهرماه نیز بر اساس آمار اتحادیه دقیقا به همین میزان شاهد افزایش ۱۷ درصدی معاملات در شهر تهران نسبت به شهریورماه بودیم و قیمت نیز برمبنای شاخص بانك مركزی افزایش اندك ۰.۴ درصد و برمبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی ۰.۹ درصد نسبت به شهریورماه را نشان داد. كارشناسان علت افزایش نسبی قرادادهای خرید و فروش ملك در پایتخت در دو ماه اخیر را به انتها رسیدن ماه های محرم و صفر عنوان می كنند. با این وجود اغلب آنها معتقدند كسادی معاملات تا آخر سال ادامه خواهد داشت و افزایش قیمت رخ نمی دهد.
رشد معاملات مسكن در پاییز در شرایطی رقم خورده كه معمولا با اختتام فصل تابستان، خرید و فروش ملك كاسته می شود. با این وجود نوسانات ماهیانه در شرایط كسادی اتفاق غیرمعمولی نیست و در خیلی از بازارها رخ می دهد. كاهش معاملات به كمتر از ۵۰۰۰ فقره در تهران شرایط ركودی را رقم زده كه طی شش سال قبل بی سابقه بوده است. گفته می شود آمار ۲۷۸۷ فقره معامله مسكن شهر تهران در شهریورماه امسال طبق گزارش بانك مركزی، كمترین میزان قرادادهای خرید و فروش از سال ۱۳۶۶ بوده است. پس افزایش نسبی معاملات نسبت به شهریورماه نمی تواند تحول آن چنانی در بازار مسكن محسوب شود. مضافا این كه قیمت ها در مناطق مصرفی شهر تهران نسبت به شهریورماه امسال ۲ تا ۱۲ درصد كاهش یافته است.
قیمت خانه بالا نمی رود
پروانه اصلانی، مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: دلیل افزایش كمتر از یك درصدی قیمت مسكن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه، عموما به افزایش معاملات منطقه ۱ برمی گردد كه در ماه های پیش از آن معاملات و قیمت در این منطقه افت محسوسی داشت؛ بدین سبب بعید است كه قیمت خانه در ماه های آینده افزایش یابد؛ مگر این كه تحولات پیش بینی نشده ای در اقتصاد كلان پیش بیاید.
نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسكن ندارد
هم چنین مهدی سلطان محمدی كارشناسان بازار مسكن می گوید: نوسانات بازار مسكن بیشتر در چرخه های رونق و ركود اتفاق می افتد كه الان وارد چرخه ركودی شده ایم؛ پس افزایش نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسكن نخواهد داشت.
مهدی سلطان محمدی به ایسنا اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین طبیعتا در هزینه حمل و نقل اثرگذار خواهد بود. اگر در مواد غذایی تاثیر می گذارد به این علت است كه قسمتی از هزینه مواد غذایی مربوط به حمل و نقل است. شاید افزایش اندكی در قیمت كالاهای مصرفی ایجاد شود اما با عنایت به این كه نرخ گازوئیل افزایش نیافته تاثیر افزایش قیمت بنزین روی قیمت كالاها همچون مصالح ساختمانی چندان زیاد نخواهد بود.
منبع:

1398/09/03
18:48:02
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , ساختمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس نو