در گزارش لباس نو مطرح شد

كارت بازرگانی ابزاری برای فرارمالیاتی

كارت بازرگانی ابزاری برای فرارمالیاتی

به گزارش لباس نو رئیس كمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی اظهار داشت: ساماندهی كارت بازرگانی، شناسایی حساب های نیابتی و اجاره ای، منحل كردن شركت های صوری و... همچون راه های افزایش درآمدهای مالیاتی است.حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ضرورت پیشگیری از فرارهای مالیاتی در كشور، تصریح كرد: افزایش درآمدهای مالیاتی همچون مهم ترین راهكارهای جایگزین برای جبران كسری بودجه و تامین منابع مالی برای دولت می باشد. درحال حاضر خیلی از كشورهای دنیا كه منابع نفتی و معدنی ندارند با استفاده از درآمدهای مالیاتی اداره می گردند.
رئیس كمیسیون تولید ملی مجلس افزود: درحال حاضر یك سوم بودجه جاری كشور از محل نفت تامین می شود؛ باید به سمت كاهش وابستگی درآمدهای نفتی برویم. پیشگیری از فرارهای مالیاتی و گسترش دادن جامعه هدف مالیاتی ازجمله راهكارهای كوتاه مدت و راهگشا برای حل مشكلات كشور است.
وی با اشاره به اینكه مالیات بر عایدی سرمایه باید هر چه سریع تر اجرایی شود، اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه در خیلی از كشورهای دنیا تبدیل به قانون شده است. متاسفانه در كشور ما بخش هایی همچون زمین، خانه، طلا، دلار و سكه تحت سوداگری قرار می گیرد و درآمدهای هنگفت و غیرمتعارفی را نصیب سوداگران می كند و علیرغم درآمدهای فراوان هیچگونه مالیاتی هم پرداخت نمی كنند.
فولادگر با اشاره به اینكه كارت های بازرگانی و حساب های اجاره ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند، اظهار داشت: ساماندهی كارت بازرگانی، شناسایی حساب های نیابتی و اجاره ای، منحل كردن شركت های صوری و... از دیگر راه های افزایش درآمدهای مالیاتی است. مجلس، دولت و قوه قضائیه باید همكاریهای لازم را در این خصوص با یكدیگر داشته باشند. از سال ۱۳۹۶ قانون مالیات­های مستقیم حاكم شده است كه امیدواریم راهگشا باشد.
رئیس كمیسیون تولید ملی مجلس با تاكید بر ضرورت حذف بعضی از معافیت های مالیاتی كشور، اظهار داشت: هدفمند كردن معافیت های مالیاتی و حتی حذف برخی معافیت ها همچون معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می تواند در افزایش درآمدهای دولت موثر باشد.
وی اضافه كرد: معافیت­های مالیاتی باید هدفمند، مدت دار و غیر دائمی باشند. اگر معافیتی هم قرار داده شود باید سمت آن به سمت تولید داخلی و مردم محروم باشد.

1398/09/04
23:09:08
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: تولید , دلار , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس نو