یك فعال اقتصادی:

به اسم كرونا پول تولیدكننده را نمی دهند

به اسم كرونا پول تولیدكننده را نمی دهند

لباس نو: عضو سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد علی رغم مشكلات واقعی كه كرونا برای بخش های مختلف اقتصاد ایجاد كرده، برخی چه در داخل و چه در خارج از كشور به اسم كرونا قراردادهای خودرا تسویه نمی كنند و به این علت فشاری جدید بر تولید كنندگان به وجود آمده است.


مهدی علیپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به گسترش قابل توجه ویروس كرونا در خیلی از كشورهای دنیا همچون در كشورهای منطقه عملا خیلی از بازارها امروز تعطیل هستند. برای مثال عملا بازار در كشورهایی مانند كویت، قطر و عمان به سبب سیاست های قرنطینه تعطیل شده و كار در آنها جریان ندارد.
بگفته وی این سیاست باتوجه به تعطیلی نسبی بازارها در داخل كشور عملا فضای فعالیت تولید كنندگان را به شدت محدود كرده كه می تواند در بلندمدت برای آنها مشكل آفرین شود.
این فعال اقتصادی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد از شیوع ویروس كرونا توضیح داد: هرچند باتوجه به مشكلات اقتصادی خیلی از افراد در هفته های گذشته نتوانستند درآمدهای پیش بینی شده خودرا به دست بیاورند اما متاسفانه شاهد این هستیم كه چه در داخل و چه در خارج برخی افراد كرونا را بهانه كرده اند؛ بدین سان كه برای مثال یك كالای كشاورزی كه یك ماه پیش صادر شده و به فروش رفته است هنوز تسویه حساب نشده و دلیل این مساله را به كرونا ربط می دهند، در صورتیكه قرارداد فروش مربوط به قبل از این اتفاقات است.
علیپور با اشاره به مشكلاتی كه تولیدكنندگان در هفته های اخیر با آنها روبه رو بوده اند توضیح داد: امروز عملا خیلی از كارخانه ها تعطیل هستند و این در حالیست كه در كنار سرمایه گذاری بلااستفاده، تولیدكننده باید به كارگران خود حقوق پرداخت كند و در هفته های آینده خیلی از تولید كنندگان با مشكل مواجه می شوند.
وی افزود: متاسفانه دولت تنها برای گروه محدودی از مشاغل، سیاست های حمایتی وضع كرد اما گروه های دیگر جا ماندند. اگر تولیدكننده در حوزه دریافت تسهیلات و یا به تعویق افتادن سررسیدهای مالیاتی و تامین اجتماعی حمایت نشود، به مشكل خواهد خورد كه این مساله می تواند به ضرر اقتصاد ایران تبدیل گردد.
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با بیان این كه در ماه های گذشته با كاهش درآمد نفت، این تولید غیرنفتی بوده كه اقتصاد را روی پای خود نگه داشته است، بیان كرد: با كاهش قیمت نفت تحت تاثیر شیوع ویروس كرونا عملا ما چاره ای جز پشتیبانی از تولیدات خود نداریم. با همین ظرفیت های تولیدی بود كه برخلاف خیلی از كشورهای توسعه یافته كه در تامین مایحتاج مردم خود به مشكل خورده اند ما در ایران توانستیم بازار خیلی از این كالاها را مدیریت كرده و نیازهای مردم را بدون دغدغه در اختیار آنها قرار دهیم.
علیپور اشاره كرد: بعد از ایام كرونا نیز تولیدكنندگان ما ظرفیت بالایی برای به دست آوردن بازارهای جدید و بازگشت به بازارهای قبلی دارند اما تا زمانی كه دولت یك بسته حمایتی مشخص برای آنها در نظر نگیرد و تولیدكنندگان واقعی حمایت نشوند نگرانی ها پابرجا خواهد ماند.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس كرونا خیلی از كشورها مرزهای خودرا بسته اند یا محدودیت های جدی بر سر راه تردد ایجاد كردند.
منبع:

1399/01/15
21:49:34
5.0 / 5
3559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس نو