در سی و ششمین هفته افتتاح طرح های ملی؛

راه اندازی راه آهن خواف – هرات با دستور روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان

راه اندازی راه آهن خواف – هرات با دستور روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان

در سی و ششمین هفته از افتتاح طرح های ملی و زیربنایی کشور با شعار تدبیر و امید برای جهش تولید قطعات یک، دو و سه راه آهن خواف - هرات با دستور روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان افتتاح و به بهره برداری رسید.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسرامی ایران و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، قطعات یک، دو و سه راه آهن خواف – هرات راه اندازی شد.
اجرای قطعات یک، دو و سه راه آهن خواف – هرات به طول ۱۴۰ کیلومتر یکهزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است.
راه آهن خواف – هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد که عملیات اجرائی آن در ۴ قطعه اجرا می شود.
قطعات یک و دو به طول ۷۸ کیلومتر در خاک ایران و از شهرستان خواف تا مرز شمتیق خراسان رضوی است و قطعات ۳ و ۴ این خط آهن به طول ۱۴۷ کیلومتر در خاک افغانستان از شمتیق تا روزنک به طول ۶۲ کیلومتر و از روزنک تا شهر هرات ۸۵ کیلومتر است که امروز ۱۴۰ کیلومتر از آن افتتاح گردید.
توسعه و تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان با تسهیل صادرات و واردات کالا و مسافر بین دو کشور، دسترسی مناسب ریلی کشور افغانستان بوسیله جمهوری اسلامی ایران به دیگر مناطق بین المللی شامل آب های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا و همین طور امکان توسعه و ایجاد کریدور ریلی از هرات به مزار شریف در شمال شرق افغانستان از اهداف این طرح ملی می باشد.
پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود ۱.۵ میلیون نفر از مردم کشور افغانستان در منطقه هرات، خروج از انزوای جغرافیایی منطقه سنگان در خاک ایران و شهر هرات در افغانستان، شکوفایی کارهای عمرانی و اقتصادی منطقه شمال غرب افغانستان، کاهش هزینه نسبی حمل و نقل و همین طور رفع انحصار حمل کالا از حمل و نقل جاده ای، کاهش مصرف سوخت در مقایسه با حمل و نقل جاده ای و افزایش ایمنی در ترابری منطقه از دیگر اهداف این طرح است.1399/09/20
12:53:38
5.0 / 5
17130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو