وزیر نیرو:

پروژه ‎های وزارت نیرو بدون وقفه و با قدرت تا اختتام دولت تداوم می یابد

پروژه ‎های وزارت نیرو بدون وقفه و با قدرت تا اختتام دولت تداوم می یابد

به گزارش لباس نو آذربایجان شرقی وزیر نیرو اظهار داشت: با توجه به این که وزارت نیرو مجموعه ای خدمات رسان بوده، مردم نباید گرفتار کوچکترین اختلال در راه خدمات رسانی شوند و تمامی پروژه های این وزارتخانه بدون وقفه و با قدرت تا اختتام دولت تدبیر و امید تداوم خواهد داشت.


رضا اردکانیان روز دوشنبه در آیین بهره برداری از سدهای قیزقلعه سی خداآفرین و گردیان جلفا و شبکه پایاب سه هزار و ۳۵۰ هکتاری یکانات شهرستان مرند، اظهار نمود: در امتداد همکاریهای مشترک ایران با کشورهای همسایه در حوزه های آبریز، طرح های سدسازی در مرزها از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار بوده که دراین زمینه مساله آب و رودخانه ها بمراتب اهمیت بالاتری دارد.
وی اضافه کرد: ایران به لحاظ تنوع جبهه های آب مرزی از موقعیت کم نظیر و منحصر به فردی در منطقه و حتی جهان برخوردارست که باید از چنین وضعیتی به بهترین شکل ممکن بهره برداری نمود. به همین دلیل امروز در شرق، غرب، شمال و شمال غربی کشور سدهای بسیار مهم و بزرگی با همکاری کشورهای همسایه روی رودخانه های مرزی تولید شده که با اهمیت ترین پیامد آن توسعه پایدار در کشور است.
وی با اشاره به طرح های افتتاح شده امروز در آذربایجان شرقی، اظهار داشت: اهمیت اقتصادی و زیربنایی این طرح ها در توسعه منطقه و کشور مهم می باشد، اگر میزان سرمایه گذاری این طرح های که حدود یک هزار میلیارد تومان است به نرخ امروز محاسبه شود حداقل تا سه برابر قابل افزایش است.
وی تصریح کرد: تا حالا در دولت تدبیر و امید تعداد ۵۵ سد مخزنی به بهره برداری رسیده که این تعداد در چند هفته آتی و تا اختتام دولت دوازدهم به ۵۷ مورد می رسد که تمامی آنها از محل اعتبارات ملی تامین مالی شدند.
اردکانیان، اضافه کرد: در همین مدت شبکه های آبیاری و زهکشی کشور به ۳۴۰ هزار هکتار رسیده که بخش عمده ای از آن در استانهای مرزی واقع شده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر اجرای طرح های فوق، طرح های مهم و اثرگذاری در حوزه تامین آب، آب و فاضلاب، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، صنعت برق و شبکه های انتقال نیز در اقصی نقاط کشور اجرا می شود که آثار و ثمرات آن در دولت های آینده مشاهده خواهد شد.
وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران از موفق ترین کشورهای جهان در توسعه مناسبات خود با همسایه هاست، اضافه کرد: در سالهای بعد از پیروز انقلاب اسلامی تعداد ۵۵ سد در نوارهای مرزی مختلف که ۱۲ استان را شامل می شود با همکاری کشورهای همسایه تولید شده است و این نشانه ای بسیار آشکار و مهم از دوستی ها و ارتباطات نزدیک ایران با کشورهای همسایه است.
وی اشاره کرد: این در حالیست که در سالهای پیش از انقلاب اسلامی تنها یک سد مرزی در کشور وجود داشت که در سال ۱۳۵۰ با توافقات دولت وقت ایران و اتحاد جماهیر شوروی تولید شده بود و این که طی ۴۲ سال اخیر ۵۵ سد در ایران تولید شده نشان از توانمندی های فنی و مهمندسی کشور و نیز مراودات نزدیک با کشورهای همسایه دارد.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، وزیر نیرو امروز دوشنبه در نهمین هفته از پویش «#هرهفته_الف_ب_ایران» بمنظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهره برداری مشترک از سد ارس وارد آذربایجان شرقی شد.
رضا اردکانیان در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهره برداری از ۳۳۶۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش ۹۴۰ میلیارد تومان را بصورت همزمان صادر کرد.
سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین بعنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس راه اندازی شده است.
این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی بمنظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین راه اندازی شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می کند.
همچنین، دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی بمنظور تولید انرژی برای دو کشور روی این سد راه اندازی شده و بهره برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه سی، سبب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۸۵ هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان می شود.
آبگیری سد گردیان دومین پروژه ای است که با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا راه اندازی شده است.
آخرین پروژه آماده افتتاح در آذربایجان شرقی، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳۳۶۰ هکتار است که توسط ایستگاه های پمپاژ بوسیله رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.
امروز همین طور با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، گرامیداشت پنجاهمین سال بهره برداری مشترک از سد ارس برگزار می شود.
در این مراسم رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران، پرویز شهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، قاسم تقی زاده خامسی، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو ایران و زاعور میکائیلوف رئیس شرکت سهامی عام و بهبود مدیریت منابع آب آذربایجان (OJSC) و سایر مسئولان منطقه ای حضور خواهند داشت.
گفتنی است، رودخانه ارس شاخه اصلی رود کورا و از مهم ترین رودخانه های منطقه شمال غرب محسوب می شود. طول رودخانه ارس بیش از ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۱۰ کیلومتر آن مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را تشکیل می دهد.
منبع:

1400/03/10
11:44:43
5.0 / 5
1528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس نو