بودجه ریزی ۱۴۰۱ استارت خورد

بودجه ریزی ۱۴۰۱ استارت خورد

لباس نو: با برگزاری نخستین جلسه ستاد تدوین بودجه، پروسه بودجه ریزی سال آینده شروع شد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، امروز (دوم شهریورماه) نخستین جلسه ستاد تدوین بودجه ۱۴۰۱ در سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است، بودجه ای که دولت سیزدهم باید آنرا بعنوان این لایحه پیشنهادی خود در نیمه آذرماه به مجلس تحویل دهد.
گرچه جزئیاتی از این جلسه منتشر نشده ولی باتوجه به شرایط موجود در بودجه ۱۴۰۰ و ابعاد مختلف درآمد و هزینه ای و کسری که با آن دست و پنجه نرم می کند، تدوین بودجه سال بعد می تواند برای دولت جدید بسیار پرچالش باشد.
برای بودجه امسال که رییس سازمان برنامه و بودجه نیز به کسری آن اذعان داشته و برخی نمایندگان این کسری را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده اند، با دستور رییس جمهور قرار بر بررسی و اصلاح و حتی ارائه متمم شده است که البته هنوز اعلامی درباره اقدام در این رابطه از طرف سازمان برنامه و بودجه صورت نگرفته است.
به هر صورت عملکرد بودجه امسال و نحوه مدیریت دولت در منابع و مصارف و ایجاد راه های درآمدزایی قابل اطمینان و از طرفی مدیریت هزینه در سال بعد در لایحه ای که در دستور کار قرار دارد حائز اهمیت خواهد بود، این در حالیست که در بودجه سال جاری رشد شدید هزینه ها خصوصاً چند برابر شدن هزینه های جاری و از طرفی افزایش منابع دولت در صورتیکه تضمینی برای تحقق بخش هایی از آن نبوده، حالا دولت را با مشکل در تامین منابع مواجه می باشد.
آنطور که بتازگی میرکاظمی- رییس سازمان برنامه و بودجه- اعلام نموده است عملکرد درآمدی امسال فقط ۲۲۵ هزار میلیارد تومان بوده در صورتیکه در همین مدت مصارف به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان است، از منابع مورد استفاده نیز حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان تنخواهی بوده که دولت از بانک مرکزی گرفته است، اقداماتی که عاملی برای افزایش پایه پولی و تشدید کننده تورم است.
بودجه امسال که خود با اعداد و ارقام شایان توجه و رشد یافته ای نسبت به سال قبل از طرف دولت راهی مجلس شده بود با افزایش بیشتری مواجه شد؛ به شکلی که سقف کلی بودجه از ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان لایحه به بالای ۲۸۸۰ میلیارد تومان رسید.
از بودجه کل، منابع عمومی که در سال قبل کمتر از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بود در لایحه امسال به۸۴۱ هزار میلیارد افزایش یافت که همراه با ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی بودجه عمومی را به ۹۲۹ هزار میلیارد تومان می رساند، با این وجود در مصوبه نهایی، بودجه رشد بیشتری کرد و منابع و مصارف عمومی در ۱۲۲۷ هزار میلیارد تومان تراز شد و بودجه عمومی از ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده است.
اکنون باتوجه به این شرایطی که بودجه ۱۴۰۰ دارد این که دولت در سال بعد در بودجه چه برنامه ای برای پیش بینی منابع نفتی که در بودجه امسال چهار برابر شده و بسیار بحث برانگیز بود دارد یا در مورد تامین ارز کالاهای اساسی و مدیریت ارز ۴۲۰۰ چه تصمیمی می گیرد، مصارف را به چه صورت صرفه جویی خواهد کرد، فرار ها و معافیت های مالیاتی را چگونه اصلاح می کند یا اهداف تورمی، اشتغال و مدیریت یارانه های پنهان و آشکار را بر چه اساسی انجام خواهد داد قسمتی از اما و اگرهای اساسی تدوین نخستین بودجه دولت سیزدهم خواهد بود.

منبع:

1400/06/02
22:24:17
5.0 / 5
1815
تگهای خبر: اشتغال , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو