چین واردات نفت از ایران را افشا کرد

چین واردات نفت از ایران را افشا کرد

به گزارش لباس نو در اقدامی کم سابقه، چین آمار رسمی را منتشر نمود که نشان داد این کشور با وجود تحریمهای آمریکا، از ایران نفت وارد می نماید.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، برای اولین بار در یک سال قبل چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، آماری را به صورت عمومی منتشر نمود که نشان داد این کشور در دسامبر مجموعا ۱.۹ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است. اطلاعاتی که از جانب گمرک چین انتشار یافت، اولین افشای علنی خرید نفت ایران از جانب چین از دسامبر سال ۲۰۲۰ است.

چین در زمان تحریمها که در سال ۲۰۱۸ از جانب دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا ضد ایران به اجرا درآمد، از ایران نفت وارد کرده است با این وجود به ندرت به خرید نفت خام از ایران اذعان کرده است.

هنوز علت اینکه چین چرا به ادامه خرید نفت از ایران علنا اذعان کرده است، معلوم نیست اما این افشاگری در بحبوحه ادامه مذاکرات هسته ای در وین صورت گرفته است. ایران و چین به تازگی به دنبال پیشبرد همکاری در حوزه انرژی تحت قرارداد همکاری استراتژیک ۲۵ ساله بوده اند.

نفت ارزانتر ایران و ونزوئلا در مقایسه با قیمتهای جهانی که صعود قابل ملاحظه ای داشتند، انگیزه کافی را فراهم نمود تا چین ریسک مجازات نقض تحریمها را نادیده گرفته و در سال ۲۰۲۱ بیشترین میزان خرید را از این دو کشور داشته باشند که صادراتشان در سه سال قبل هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بلومبرگ در گزارشی به نقل از برآورد شرکت تحقیقات بازار کپلر نوشت: پالایشگاههای چینی سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۵۳ درصد نفت بیشتری از ایران و ونزوئلا خریداری کردند. در مجموع، چین طی سال میلادی گذشته ۳۴۲ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا وارد کرد که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۸ بود.
1400/11/01
12:27:51
5.0 / 5
401
تگهای خبر: خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو