از برنج چه خبر؟

از برنج چه خبر؟

افزایش ۱۱۴ درصدی قیمت برنج ایرانی، فروش تا ۳۶ هزار تومانی هر کیلو برنج وارداتی و درخواست افزایش قیمت از جانب واردکنندگان، بخشی از جریان بازار برنج در مدت اخیر است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، از نیمه دوم سال گذشته بازار برنج درگیر نوسان بوده و افزایش قیمت بخصوص برای برنج ایرانی رکود تازه ای ثبت کرده که در آمارهای رسمی هم به وضوح مشخص است.

افزایش ۱۱۴ درصدی قیمت برنج ایرانی

گزارش اخیر مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی نشان داده است که برنج ایرانی در فروردین ماه سال جاری ۱۱۴.۶ درصد نسبت به همین ماه در سال قبل و ۲.۲ درصد نسبت به اسفند گران شده است.

هر کیلو برنج ایرانی در فروردین ۱۴۰۰ به صورت متوسط ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که به ۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان در اسفند رسیده و برای فروردین سال جاری متوسط قیمت ۷۶ هزار تومان بوده و تا حدود ۸۴ هزار تومان هم فروش رفته است.

این در حالی است که قیمت های موجود در بازار تا ۱۰۰ هزار تومان هم برای برنج داخلی اعلام شده بود.

برنج خارجی تا ۳۶ هزار تومان قیمت خورد

در مورد برنج وارداتی افزایش قیمت کمتر از برنج ایرانی بوده ولی با این وجود ۳۱ درصد در فروردین نسبت به همین ماه پارسال گران شده و رشد ۱.۹ درصدی در قیاس با اسفند داشته است.

هر کیلو برنج خارجی در ماه گذشته به صورت متوسط ۳۲ هزار تومان قیمت داشته و تا ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان هم فروش رفته است، این کالا در فروردین سال گذشته حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شده بود.

واردات ۱.۳ میلیارد دلاری و درخواست افزایش قیمت

آخرین آمار واردات برنج هم نشان داده است که در سال گذشته، ۱.۵ میلیون تن به ارزش حدود ۱.۳میلیارد دلار برنج وارد ایران شده که نسبت به سال پیش از آن، ۴۸ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش رشد داشته است.

اخیرا نیز انجمن واردکنندگان برنج در مکاتبه ای با معاون اول رئیس جمهور خواهان افزایش قیمت برنج خارجی شده است، آنها علل مختلفی برای این مورد مطرح کرده اند که در اهم آن حذف ارز ۴۲۰۰ از حقوق ورودی و البته عدم تعیین تکلیف این تغییر در محاسبه عوارض واردات با وجود گذشته حدود یک ماه از ابلاغ قانون بودجه است.

منبع:

1401/02/14
18:12:29
5.0 / 5
254
تگهای خبر: دلار , فروش , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو