مركز آمار ایران خبر داد؛

نرخ تورم سالانه خردادماه ۳۹ و چهار دهم درصد شد

نرخ تورم سالانه خردادماه ۳۹ و چهار دهم درصد شد

نرخ تورم سالانه خردادماه 1401 برای خانوارهای کشور به 39.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد افزایش نشان میدهد.به گزارش لباس نو به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خردادماه امسال ۵۲.۵ درصد بود یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۵۲.۵ درصد بیش از خرداد سال قبل برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد بالا رفته است.
نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۳۲.۲ واحد درصدی به ۸۱.۶ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۸ واحد درصدی به ۳۶.۸ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۵۱.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱۲.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۸.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۸.۱ واحد درصد افزایش داشته است.
نرخ تورم ماهانه خردادماه ۱۲.۲ درصد شد
نرخ تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۱ به ۱۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۸.۷ واحد درصد افزایش داشته است.
تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲۵.۴ درصد و ۴.۴ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱۱.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۷.۸ واحد درصد افزایش داشته است.
هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱۵.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۳.۰ واحد درصد افزایش داشته است.
رشد ۰.۷ درصدی نرخ تورم سالیانه نسبت به ماه قبل
نرخ تورم سالیانه بیان کننده تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آنست. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد افزایش نشان میدهد.
هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۸.۹ درصد و ۴۱.۸ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۶ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۱.۰ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) است.
در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه ۱۴۰۱ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۳۸.۳ درصد برای دهک دهم تا ۴۲.۷ درصد برای دهک اول است.


1401/04/03
10:25:21
5.0 / 5
255
تگهای خبر: خدمات , خرید , قیمت , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس نو