عنابستانی:

حق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

حق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

به گزارش لباس نو، سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده اظهار داشت: این عددهای خیلی کمی که بعنوان حق عائله مندی پرداخت می شود مثل شوخی می ماند و به شکلی جسارت به عائله و اولاد است؛ ازاین رو در قانون پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده این مسئله پیشبینی و دولت موظف شده به نحوی آنرا تغییر دهد که رغبت و انگیزه لازم در مورد ازدواج جوانان را ایجاد نماید.


علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با پایین بودن حق عائله مندی به منظور تشویق جوانان به ازدواج با عنایت به قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، بیان نمود: در قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده ماده ای داریم که دولت را مکلف کردیم حق عائله مندی و حق اولاد را به عدد مناسبی افزایش دهد که اگر اشتباه نکنم تا دو برابر وضعیت فعلی است و پس از تولد فرزند سوم هم این مبلغ بیشتر می شود و مثلاً اگر فرزند سوم به دنیا آمد مجدد این حق اولاد برای همه فرزندان افزایش بیشتری یابد که قانون این گونه ای در قانون جوانی جمعیت داریم که البته دولت هنوز آنرا اجرا نکرده است.
وی با اشاره به اینکه برآوردم اینست که دولت تابحال حدود ۲۰ درصد از قانون را توانسته آغاز به اجرا نماید نه این که اجرا کند، خاطرنشان کرد: دولت هنوز مابقی قانون را هنوز آغاز به اجرا نکرده است، البته باید تا حدودی به دولت حق داد به این علت که قانون جنبه های مختلف حمایتی در نظر گرفته و اجرای بسیاری از این موارد به زمینه سازی نیاز دارد.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی نباید به دولت حق داد، از این باب که قانون بمحض ابلاغ باید اجرا شود و دولت وظیفه دارد که قانون را اجرا نماید.
عنابستانی با اشاره به اینکه بعنوان عضو و سخنگوی کمیسیون ویژه جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده به جد پیگیر این مورد هستم، تصریح کرد: دولت باید این قانون را در همه جنبه های خودش اجرا نماید که یکی از موارد هم همین افزایش حق عائله مندی است که ایراد درستی است و این مورد در زمان بررسی قانون جوانی جمعیت مورد توجه قرار گرفت که بالاخره حق عائله مندی و حق اولاد باید عددی باشد که جوان را ترغیب به ازدواج و فرزندآوری کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این عددهای خیلی کمی که گذاشته اند مثل شوخی می ماند و به شکلی جسارت به عائله و اولاد است که مثلاً عددهای ۲۰۰ هزار تومانی در وضعیت اقتصادی فعلی بعنوان حق اولاد در حکم های حقوقی می نویسیم، ازاین رو ما در قانون این مسئله را پیشبینی کرده ایم و دولت موظف شده به نحوی آنرا تغییر دهد که آن رغبت و انگیزه لازم را در این مقطع در مورد ازدواج ایجاد نماید.
عنابستانی اضافه کرد: البته مباحث در ارتباط با ازدواج و فرزندآوری در حوزه های مختلف باید دیده شود که موارد گوناگونی دارد و یکی از موارد کوچک آن بحث عائله مندی است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در ۷۳ ماده ای که قانون جوانی جمعیت دارد، تمام مواد بشکلی از حوزه های مختلف برای تسهیل و ترغیب در جریان ازدواج و فرزندآوری است که امیدواریم دولت اراده کرده و تمامی این مواد را اجرا کند، چونکه اگر این مواد اجرا شود در آن تسهیلات بسیار خوبی دیده شده که جوانان دیگر از حق عائله مندی یادشان نمی آید. همچون این که در آن قانون واگذاری آپارتمان و زمین رایگان، عرضه تسهیلات خیلی خوب و واگذاری سهام برای فرزندآوری داریم.
وی بیان نمود: در قانون پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده برای ازدواج و فرزندآوری تسهیلات گوناگونی دیده شده است که به نظرم اگر اجرا شوند بسیاری از نگرانی جوانان ما را برطرف می کند.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده در انتها اظهار داشت: یکی از مباحث مطرح در این قانون بحث افزایش عائله مندی است که دولت باید آنرا افزایش دهد و البته مثل بسیاری از مواردی از قانون که دولت هنوز اجرا نکرده، این را هم هنوز اجرا نکرده است.
منبع:

1401/06/20
08:53:21
5.0 / 5
280
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو