چشم انداز عملکرد اقتصادی بانک مرکزی اروپا

چشم انداز عملکرد اقتصادی بانک مرکزی اروپا

به گزارش لباس نو، ایزابل اشنابل، سیاستگذار بانک مرکزی اروپا اظهار نمود: بانک مرکزی اروپا باید آماده باشد تا در صورت احتیاج به کاهش تورم، نرخ های بهره را بیشتر از حد انتظار بازار افزایش دهد.


به گزارش لباس نو به نقل از اینوستینگ، بانک مرکزی اروپا هفته گذشته برای چهارمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد و به افزایش بیشتر هم اشاره نمود.
این عملکرد بازارهای اوراق قرضه منطقه یورو را تکان داد و سبب واکنش شدید دولت ایتالیا شد.
حالا سرمایه گذاران انتظار دارند، نرخی که بانک مرکزی اروپا به سپرده های بانکی پرداخت می کند و هم اکنون دو درصد است، در سال آینده به ۳.۴ درصد افزایش یابد، در حالیکه پیش از تصمیم هفته گذشته، اوج قیمت ۲.۷۵ درصد بود.
اشنابل، صدای پیشرو در رویکرد سختگیرانه بانک مرکزی اروپا که منجر به افزایش نرخ های بهره کنونی شده در را برای افزایش نرخ سپرده ها حتی فراتر از انتظار بازار بر مبنای این که چشم انداز تورم ایجاب کند، باز کرده است.
وی اظهار داشت: «این که آیا ما هنوز هم احتیاج به افزایش نرخ بهره خواهیم داشت به چشم انداز تورم آینده بستگی دارد».
بانک مرکزی اروپا به جای داده های فعلی، بر انتظارات تورمی میان مدت تمرکز خواهد نمود و هم اکنون با عنایت به این که نرخ های بهره واقعی هنوز بسیار پایین است، خطر کمی برای افزایش بیش از اندازه هزینه های استقراض مشاهده می شود.
سه وزیر ارشد ایتالیا از تصمیم اخیر بانک مرکزی اروپا که سبب افزایش هزینه های وام برای ایتالیای پر بدهی شده است، انتقاد کردند.
اشنابل اظهار داشت که بانک مرکزی اروپا باید این فشار را تحمل کند. ما می توانیم انتظار افزایش فشار را داشته باشیم و باید در مقابل آن مقاومت نماییم. دقیقاً بنابراین است که بانکهای مرکزی مستقل عمل می کنند.
منبع:

1401/10/04
11:30:36
5.0 / 5
378
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو