سقوط آزاد قیمت نفت روسیه به روبل

سقوط آزاد قیمت نفت روسیه به روبل

لباس نو: به گزارش لباس نو، محاسبات رویترز نشان داده است قیمت گرید نفتی اورال روسیه به پایین ترین حد خود از نوامبر سال 2020 سقوط کرده و حدود یک سوم کمتر از میزانی که دولت در بودجه سال 2023 خود پیشبینی کرده بود، معامله می شود.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دولت روسیه سال میلادی گذشته با کسری بودجه حدود ۳.۳ تریلیون روبل معادل ۴۸.۷ میلیارد دلار که برابر با ۲.۳ درصد تولید ناخالص داخلی است، روبه رو شد.

میانگین قیمت نفت اورال روسیه در ژانویه، به ۳۲۳۳ روبل در هر بشکه سقوط کرد که ۳۲.۵ درصد کمتر از ۴۷۸۸ روبل در هر بشکه ( ۷۰.۱ دلار در هر بشکه) قیمتی بود که در بودجه سال ۲۰۲۳ روسیه پیش بینی شده بود.

قیمت نفت به روبل، برای پروژه و تعیین مالیات استخراج مواد معدنی و تعرفه صادرات نفت روسیه، مهم شمرده می شود.

ارزش روبل بعد از کاهشی که در دسامبر داشت، ماه میلادی جاری بهبود پیدا کرد و اوایل هفته گذشته که بانک مرکزی روسیه اعلام نمود فروش ارز خارجی در بازارهای فارکس را شروع خواهد کرد، تقویت شد.

یک مقام آمریکایی چهارشنبه گذشته به رویترز اظهار داشت: درآمدهای نفتی روسیه به سبب سقف قیمتی که کشورهای غربی برای صادرات نفت این کشور به اجرا گذاشته اند، کاهش پیدا کرده است. در آستانه فعال شدن مکانیزم سقف قیمت برای فرآورده های نفتی روسیه، اروپا در موقعیت خوبی برای اعمال هرگونه فشار قیمت قرار دارد.

کشورهای گروه هفت، استرالیا و اتحادیه اروپا با تعیین سقف قیمت برای فرآورده های نفتی روسیه مانند بنزین و دیزل از پنجم فوریه، تحریم ها مقابل مسکو بر سر جنگ در اوکراین را گسترش خواهند داد. این گروه از پنجم دسامبر، سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه را برای فروش نفت روسیه که بوسیله دریا حمل می شود، به اجرا گذاشته است.

این مقام وزارت خزانه داری آمریکایی اظهار داشت: روسیه روزانه به سبب مکانیزم سقف قیمت، پول زیادی از دست می دهد اما برآوردی از میزان کاهش درآمد نفتی روز روسیه ارائه نکرد.

بر اساس گزارش رویترز، مکانیزم سقف قیمت غربی، هزینه های برخی از محموله های نفت روسیه را افزایش داده است برای اینکه کشورهایی که نفت روسیه را به قیمت بالاتر از سقف تعیین شده، خریداری می کنند، مجبورند از ناوگان از کشتیهای غیرغربی و پوشش بیمه ای که اعتبار کمتری دارد، بهره گیرند.

منبع:

1401/10/24
14:52:22
5.0 / 5
294
تگهای خبر: تولید , خرید , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس نو