یك اقتصاددان درگفت و گو با لباس نو مطرح كرد؛

سه گام برای مهار تورم

سه گام برای مهار تورم

به گزارش لباس نو، یک اقتصاددان اظهار داشت: برای مهار تورم باید سلامت اقتصاد را بازگردانیم و بعد آغاز به حل مشکلات اقتصادی نماییم.مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی با اشاره به راه کارهای مهار تورم به مهر اظهار داشت: برای مهار تورم اولویت بازگرداندن سلامت اقتصاد است.
وی در ادامه بیان کرد: برای مهار تورم باید سه گام برداشته شود گام اول، انضباط پولی در بانکها ایجاد شود متأسفانه بانکداری ما فشل است و ۴۰ سال است که با بانکداری مدرن دنیا فاصله دارد از طرف دیگر بانکها برای حل معضل بدهی خود و ورشکستگی از بانک مرکزی استفاده می نمایند در صورتیکه در همه جای دنیا اگر بانکی به سبب سو مدیریت با مشکل مالی برخورد کند ورشکست می شود و بانک مرکزی کمک نمی کند از طرف دیگر دولت برای حل مشکل بدهی خود نیز از بانک مرکزی پول می گیرد در صورتیکه این امر نیز انضباط مالی را ازبین خواهد برد در نهایت هیئت مدیره بانکها افرادی هستند که از یک دانشگاه مدرک گرفته اند شاید افراد شایسته و کارآمدی در بانکداری نباشند و علم بانکداری را ندانند بدین سبب در گام اول باید این مشکلات بانکداری برطرف شود.
این اقتصاددان در ادامه اضافه کرد: گام دوم، انضباط مالی است که توازن بین درآمد دولت را مشخص می کند. همین طور سیاست خارجه برای تجارت بین الملل باید تلاش کند و سیاست های داخلی برای رشد و توسعه ملی که این دو اگر موفق باشند انضباط مالی را در دولت به وجود می آورد با توجه به این که سال قبل این دو سیاست نتوانست موفق شوند و موجب شد تا تورم ۵۰ درصدی ایجاد شود.
وی در ادامه بیان کرد: گام سوم و نهایی، انضباط اداری است که متأسفانه در این بخش از کشورهای همسایه هم عقب هستیم چه برسد به کشورهای اروپایی این مدیریت ربطی به تحصیلات ندارد با توجه به این که هم اکنون نیمی بیش از کارکنان دولت بازنشسته ها هستند چونکه مزایایی که برای کارمندان در نظر گرفته شده از حقوق و دستمزد پیشی گرفته است بدین سبب از بازنشسته ها استفاده می نمایند.
مهدی پازوکی در آخر بیان کرد: وقتی رابطه ایران با کشورهای منطقه خوب شد دلار از ۶۰ هزار تومان به ۴۲ تومان آمد و این نشان میدهد که اگر تجارت با دنیا صورت گیرد قیمت دلار کاسته می شود.

1402/01/09
09:07:04
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس نو