مشاوران املاک زیر ذره بین قرار می گیرند

مشاوران املاک زیر ذره بین قرار می گیرند

به گزارش لباس نو، به دنبال طرح برخورد با مشاوران املاک متخلف که هم اکنون با همکاری هفت دستگاه و ارگان جریان دارد، مجلس شورای اسلامی درصدد آن است که در چارچوب قانون ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی، مشاوران املاک را رتبه بندی کند تا فعالیت آنها به صورت مرتب رصد شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طرح ساماندهی مشاوران املاک و بدون مجوز از اردیبهشت سال جاری با همکاری هفت دستگاه دولتی و ارگان شروع شد. طبق آخرین آمار ۱۷۴ هزار و ۳۸۴ واحد صنفی مشاور املاک در کشور فعالند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۷ واحد صنفی فاقد مجوز هستند.
در سالهای اخیر برخی مشاوران املاک با اقداماتی در جهت منافع خود به بازار مسکن صدمه هایی وارد کردند. خیلی از افراد معتقدند یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن، فعالیتهای غیر قانونی و تخلف بعضی از مشاوران املاک بوده که با قیمت سازی های کاذب، زمینه افزایش قیمت مسکن را فراهم می کردند. البته مشاوران املاکی هم در کشور داریم که صادقانه و حرفه ای فعالیت می نمایند و تعداد آنها هم بسیار زیاد است.
بعد از سال ها بلاتکلیفی شرایط بازار مسکن، دولت و مجلس تصمیم گرفتند نسبت به ساماندهی صنف مشاور املاک اقدام نمایند.
همزمان با برخورد با مشاوران املاک متخلف، مجلس شورای اسلامی در چارچوب طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی به دنبال آن است تا مشاوران املاک را رتبه بندی کند. آن طور که محمدرضا رضایی کوچی گفته است مشاوران املاک در طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی مطابق با شاخص هایی معین رتبه بندی شده و به صورت مرتب مورد ارزیابی و نظارت قرار می گیرند.
بازار مسکن در سه ماه اخیر به آرامش رسیده که از ثبات بازارهای موازی و نرخ ارز نشأت گرفته است. از سوی دیگر طرح های دولت در زمینه هایی همچون ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، ساماندهی مشاوران املاک و مالیات خانه های خالی به ایجاد ثبات در بازار مسکن کمک کرده است.
منبع:

1402/05/30
21:26:48
5.0 / 5
253
تگهای خبر: قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس نو